Żeby przechytrzyć wroga. Sobowtóry wielkich władców

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 10:00
Przez całe wieki szefowie policji, kontrwywiadu i ochrony osobistej monarchów używali sobowtórów władców, żeby przechytrzyć przeciwnika. - Dla bezpieczeństwa taką praktykę do dzisiaj stosują szefowie czy władcy państw. Saddam Husajn miał drużynę klonów, sobowtóra ma też podobno Władimir Putin - opowiada Przemysław Słowiński.  
Sobowtóry odegrały w historii całkiem niemałą rolę
Sobowtóry odegrały w historii całkiem niemałą rolęFoto: Shutterstock/fran_kie

Czy każdy z nas ma sobowtóra?

Między innymi na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy najnowszej książki "Sobowtóry" - Przemysław Słowiński i Teresa Kowalik. W publikacji poznajemy historię sobowtórów wielkich władców, którzy byli przez nich zastępowani, myląc w ten sposób spiskowców oraz samozwańczych dublerów, chcących zagarnąć tron. - Staraliśmy się zrobić nie tylko przekrój historyczny, od Nerona do Putina, ale również opowiedzieć o sobowtórach, które uzurpowały sobie prawa do tronu - wyjaśnia autor. - Co prawda takie historie nie były na porządku dziennym, ale korzystanie z sobowtórów było często stosowaną praktyką. 

Władysław III jak Elvis Presley 

Głównym powodem, dla którego wykorzystywano naśladowcę, było bezpieczeństwo władcy czy dyktatora, obawiającego się o własne życie. Ale nie tylko. Król Polski i Węgier - Władysław III Warneńczyk - miał zginąć w 1444 roku w bitwie z Turkami pod Warną. Jednak nigdy nie odnaleziono jego ciała i zbroi. Nie było też świadków jego śmierci. - Do dzisiaj nie wiemy, co stało się ze zwłokami króla, co dało asumpt do podszywania się pod jego osobę. Głównie robili to Krzyżacy, którzy chcieli podważyć prawo do tronu Kazimierza Jagiellończyka - opowiada gość Czwórki. Istnieje też portugalska legenda, według której Warneńczyk przeżył bitwę i przez 20 lat mieszkał na Maderze.

Posłuchaj
15:09 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - sobowtory 02.04.2022.mp3 Przemysław Słowiński o sobowtórach w historii świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Sobowtóry - niebezpieczny zawód

Często pojawiali się również złodzieje tożsamości. Były to sobowtóry, które pomimo zupełnego braku fizycznego podobieństwa były rozpoznawane jako osoby, pod które się podszywały. Jednym z takich przykładów jest historia angielskiego lorda, po którym ślad przepadł w trakcie rejsu. - Dotyczy to także "matrioszek Stalina", czyli ludzi, których najpierw sowieci zabijali, a potem podmieniali na osoby żyjące, czyli na swoich agentów - wyjaśnia autor książki. - Ale sobowtóry też ginęły. Tak stało się m.in. z sobowtórem Winstona Churchilla oraz w przypadku kilku "naśladowców" Saddama Husajna

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Przemysław Słowiński (autor książek biograficznych, współautor "Sobowtórów")

Data emisji: 02.04.2022

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Janusz Kusociński. "Walczył na bieżni i na froncie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:50
Janusz Kusociński to czołówka światowych legend sportu i symbol sukcesów sportowych Polski międzywojennej. To także dzielny żołnierz i konspirator, który walczył na każdym froncie. 15 stycznia obchodziliśmy 115. rocznicę urodzin "Kusego". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "dobry Maharadża" uratował polskie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:30
W czasie II wojny światowej, w 1942 roku, ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa – rozpoczęło tułaczkę po świecie, jaką dziś odbywają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Większość z nich uciekała na zachód Europy przez Iran i Egipt. Niektórzy jednak dotarli do Indii.
rozwiń zwiń