Jezus - nauczyciel. Jak rodziło się chrześcijaństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 12:07
- Lata nauczania Jezusa z Nazaretu były dla ówczesnych ludzi czasem trudnym - mówił dr Tomasz Dekert, religioznawca z Akademii Ignatianum, ekspert kultury wczesnochrześcijańskiej.
Ostatnia wieczerza pędzla Leonarda da Vinci
"Ostatnia wieczerza" pędzla Leonarda da VinciFoto: posztos/ Shutterstock

- To, co mówią autorzy tekstów ewangelicznych, jest właściwie jedynym źródłem, jakim dysponujemy - tłumaczył dr Tomasz Dekert. - Pojawia się pytanie, czy możemy je traktować jako bezpośrednie źródła historyczne, i oczywiście odpowiedź jest tu negatywna. To relacje przekazywane werbalne, w których występuje problem wspomnień, różnych punktów widzenia, perspektyw, różnych interpretacji - podkreślał gość Czwórki. 

Podania mówią, że od 30. roku życia, przez 3 lata, Jezus z Nazaretu działał jako wędrowny kaznodzieja. Gromadził wokół siebie tłumy Galilejczyków i ich nauczał. Kiedy został skazany na śmierć krzyżową przez Poncjusza Piłata, dalszą działalność kaznodziejską prowadzili jego uczniowie. - Jeśli oprzemy się na tekstach nowotestamentalnych, bezpośrednio po śmierci Jezusa uczniowie są zagubieni, mają moment lęku, jednak potem następuje coś, co w wierze chrześcijańskiej uznaje się za moment zmartwychwstania Jezusa i potem następuje szereg spotkań z uczniami. Teksty Nowego Testamentu umiejscawiają te spotkania w ciągu 40 dni od zmartwychwstania, potem, od wstąpienia Jezusa do nieba, po kolejnych 10 dniach, uczniowie mają otrzymać Ducha Świętego i to jest moment uznawany przez chrześcijan za czas, po którym oficjalnie zaczynają głosić wiarę - tłumaczył ekspert. 

Jak mówił, pojęcie "chrześcijaństwa" pojawiło się w Antiochii w latach 40. I wieku. - "Christianoi" to znaczy "ci od Chrystusa" - tłumaczył dr Tomasz Dekert. - Do dziś samo słowo "chrześcijaństwo", zarówno w języku polskim, jak i w wielu innych, zachowuje swój grecki rdzeń - tłumaczył. - W badaniach socjologicznych pierwotnego chrześcijaństwa pojęcie to oznacza "ruch Jezusa", czyli ludzi, którzy po prostu szli za nim i potem stali się jego wyznawcami. Ilu ich było w rzeczywistości? Ciężko powiedzieć. Ewangelie mówią o dwunastu apostołach, ale ta liczba jest bardzo symboliczna w kontekście dwunastu plemion Izraela. Mówi się też o "siedemdziesięciu uczniach", których Jezus rozesłał, ale to też może oznaczać siedemdziesiąt narodów - podkreślał ekspert.

Dziś Święta Wielkanocne to dla przedstawicieli tej religii najważniejszy czas w roku. - W pierwotnym Kościele był konflikt. Wiemy, że tendencje judaizujące były obecne bardzo długo w historii Kościoła - podkreślał ekspert. Jak tłumaczył, dzisiejsze myślenie o pierwszych chrześcijanach wywodzi się z kultury Zachodu i jest determinowane w dużej mierze m.in. przez kinematografię. - W tej interpretacji mamy grupę ludzi żyjących w radykalnej prostocie. Jeśli jednak zajrzymy do Ewangelii, na przykład w Koryncie panowała spora swoboda obyczajów, a św. Paweł apeluje, by wyznawcy ją "wycięli", był silny nacisk na to, by jej nie tolerować - mówił ekspert. - Dopiero w III wieku mamy do czynienia z prześladowaniami, skierowanymi wyłącznie i z premedytacją w stronę chrześcijan. Gdy prześladowania się kończą, chrześcijaństwo jest już silną grupą religijną, a nie "jakąś sektą z Palestyny". Mamy dokumenty, które mówią o istnieniu trzyletniego katechumenatu, innymi słowy - trzy lata trzeba było przygotowywać się, by przyjąć chrzest - podkreślał. 

Czytaj także:

Pojęcie "mszy" związane jest ze słowem "missa". - Elementy łaciny w liturgii pojawiają się już w II wieku, gdy chrześcijaństwo dociera do Afryki Północnej, ale wówczas nie używano z pewnością słowa "msza". Msza w rozumieniu katolickim jest rytualnym uobecnieniem ofiary Chrystusa, ale dziś w praktyce o pierwotnych ceremoniach nie wiemy właściwie nic - mówił dr Tomasz Dekert. 

Posłuchaj
15:35 czwórka jezus 2022_04_16-14-12-44.mp3 Jak powstawało chrześcijaństwo - tłumaczy dr Tomasz Dekert (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: dr Tomasz Dekert (religioznawca z Akademii Ignatianum, ekspert kultury wczesnochrześcijańskiej, przede wszystkim w aspekcie problematyki orto- i heterodoksji oraz rozwoju tradycji i imaginarium)

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 14.16

kd

Czytaj także

Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmartwychwstanie Jezusa. Wiara kontra nauka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 11:15
Historia Jezusa z Nazaretu jest przedmiotem wielu badań - zarówno historycznych, jak i biblistycznych. - Chrystus zostawił po sobie różne ślady i powiedział: "szukajcie mnie" - mówi Maciej Bodasiński, reżyser i scenarzysta.
rozwiń zwiń