Nie jest tajemnicą, że Jan Paweł II kochał sport, był zapalonym narciarzem i kajakarzem. Gdy był śnieg wybierał góry, latem ruszał na Mazury. Dowody jego sportowych fascynacji można zobaczyć w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
- W naszych zbiorach są dwa niezwykłe eksponaty związane z Janem Pawłem II - mówi Kamil Siemiradzki z Muzeum Sportu i Turystyki. - Jest to kajak turystyczny typu "pelikan", którym Karol Wojtyła podróżował wraz z młodzieżą po Mazurach. Do historii przeszły msze święte, w których odwrócony kajak służył za ołtarz. Warto dodać, że jest to relikwia trzeciego stopnia, co potwierdził nuncjusz apostolski podczas uroczystości odsłonięcia tego niezwykłego eksponatu u nas w muzeum - dodaje.
Kajak nosi nazwę "Tłusty bąk", którą nadał mu sam Jan Paweł II. Z jednej jego strony widzimy nazwę, a z drugiej wymalowany zieloną farbą rysunek bąka.
- Kajak został nam przekazany w darze przez pana Marka Wiadrowskiego, którego babka, Maria z Kaczorowskich Wiadrowska, była rodzoną siostrą matki Karola Wojtyły - zdradza rozmówca Jakuba Jamrozka. - Kajak należał do rodziny Karola Wojtyły, naszego papieża. Został przekazany do naszych zbiorów.
04:20 czwórka zaklinacze czasu 01.04.2023.mp3 O eksponatach związanych z Janem Pawłem II w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (Zaklinacze czasu/Czwórka)
"Tłusty bąk" to kajak jednoosobowy, drewniany, może być składany, ma 530 cm długości i 86 cm szerokości. Po złożeniu mieści się w trzech brezentowych workach. Ciekawostką jest to, że można do niego dołączyć niewielki żagiel, dzięki któremu łatwiej się pływało po jeziorach.
Karol Wojtyła chętnie organizował kajakowe spływy dla młodzieży po Mazurach. - Był wielkim przyjacielem młodych ludzi - ocenia Kamil Siemiradzki. - Na spływach zwracali się do niego "proszę księdza", ale on tego nie chciał, więc postanowili mówić do niego "per wujku". Jemu się to spodobało - został wujkiem całej tej młodzieży.
16 października 1978
W Muzeum Sportu i Turystyki możemy oglądać też drugi eksponat związany z Janem Pawłem II. To mały kamyk z najwyższego szczytu Ziemi. - Kamyk z góry Mount Everest podczas audiencji przekazała papieżowi polska himalaistka Wanda Rutkiewicz - zdradza rozmówca Czwórki. - To niezwykle ciekawa historia. Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka zdobyła szczyt 16 października 1978 roku. To ważna data, tego dnia też Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Jan Paweł II podziękował Wandzie za ten dar słowami " "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia oboje weszliśmy tak wysoko" - dodaje.
Zapraszamy również do wysłuchania naszego wyjątkowego podcastu. O nauczaniu Jana Pawła II można powiedzieć wiele. Podobnie zresztą, jak o pielgrzymkach do Polski i pasjach aktorsko-sportowych. W jakich nieoczywistych miejscach można natomiast podróżniczo spotkać się z Papieżem? Naszymi przewodnikami w tej podróży będą dr Milena Kindziuk, autorka książek i publicystka oraz socjolog, profesor Michał Łuczewski. Na spotkanie w drodze zaprasza Jakub Jamrozek.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Data emisji: 01.04.2023
Godzina emisji: 15.48
pj/gs