Marek Gumkowski Dramat Wyspiańskiego jest pełen złośliwości i uszczypliwości kierowanych pod adresem krakowskiego środowiska
"Wesele" - lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania - narodziło się z wydarzenia towarzyskiego, w którym brali udział krakowscy artyści i mieszkańcy wsi Bronowice. - Inteligent żenił się z chłopką i to był rodzaj wykoncypowanej i efekciarskiej manifestacji. Wyspiańskiemu bardzo się to nie podobało - ocenia gość Czwórki.
Narodowe Czytanie "Wesele" w Czwórce - szczegóły akcji >>>
Niemal każda opisana w "Weselu" postać istniała w rzeczywistości. - Oprócz pary młodej jest tutaj Gospodarz, czyli Włodzimierz Tetmajer. Jego brat - Poeta - Kazimierz Przerwa Tetmajer, autor erotyków i ulubieniec kobiet, który był wówczas u szczytu sławy. Jest także Radczyni, której pierwowzorem była Antonina Domańska, późniejsza autorka "Historii żółtej ciżemki" - wymienia krytyk literacki.
"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem
Kto i dlaczego obraził się na Wyspiańskiego po publikacji "Wesela"? Czy pisarz musiał ocenzurować swoje dzieło? Która kobieta zyskała na tym dramacie? I w jaki sposób Wyspiański rozprawił się w tekście z Mickiewiczem i Słowackim? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Goście: Marek Gumkowski (krytyk literacki)
Data emisji: 26.08.2017
Godzina emisji: 15.16
kul/pg