Cywile w Powstaniu Warszawskim. Gdy ciasno i głód

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:53
Powstanie Warszawskie zaplanowano na kilka dni, po nich Warszawa miała być wolna. Gdy walki się przedłużały, powstańcy mogli liczyć na pomoc cywilnej ludności stolicy, która gotowała jedzenie, tworzyła punkty ratunkowe. 
Audio
  • Adrian Sobieszczański opowida o losach ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Początkowe sukcesy Powstania Warszawskiego szybko zostały przyćmione tragedią ludności cywilnej, mieszkańców Warszawy. - Szczególnie dotyczyło to dzielnicy Wola, gdzie już od 1 sierpnia 1944 rok trwały masowe mordy i egzekucje, które najbardziej dotykały ludność cywilną - mówi Adrian Sobieszczański, historyk. - Dziś trudno powiedzieć czy ludność cywilna wiedziała o planowanym powstaniu. Jak w swych raportach donosił Jan Nowak-Jeziorański: od lipca było wiadomo, że Warszawa jest "wielką beczką prochu", i coś za chwilę się wydarzy - dodaje.

Ludność cywilna schronienie znajdowała często w piwnicach zamieszkiwanych kamienic, co nie zawsze było w pełni bezpieczne. - Te miejsca były przepełnione do granic możliwości - mówi gość Czwórki. - Jednak trzeba zaznaczyć ogromną solidarność cywilów z walczącymi powstańcami - gotowano dla żołnierzy, organizowano punkty opatrunkowe - dodaje. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Powstanie Warszawskie>>>

63 dni powstania to jednak nie tylko walka i pomoc, to muzyka, piosenki, marzenia i miłość. Organizowano chrzciny i śluby. Jak wyglądały oprawy takich uroczystości? Co było wyśmienitym prezentem? I o czym, oprócz wolności, marzyli powstańcy? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Adrian Sobieszczański (historyk, licencjonowany przewodnik miejski)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 14.16

pj/ac

Czytaj także

Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 11:00
Rosyjski mundial rozpoczęty, piłka w grze, a my przypomnimy sylwetki znakomitych polskich sportowców odnoszących sukcesy w międzywojennej Polsce. Janusz Kusociński, Ernest Wilimowski czy Stanisława Walasiewiczówna to tylko niektórzy z nich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harcerstwo - ideały, historia i droga do szczęśliwego życia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 09:59
- Dla nas to niewzwykle istotne, że w Powstaniu Warszawskim brali udział ludzie tacy jak my, w naszym wieku - mówi harcerka Paulina Stypułkowska. - To jest bardzo trudne, żeby sobie to uświadomić. Oni przelewali krew za ojczyznę, szczytny cel. Jest miedzy nami pewien międzypokoleniowy pomost - dodaje.
rozwiń zwiń