Pierwszą uczelnią w Polsce była Akademia Krakowska, która powstała w 1364 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. - Nie do końca jesteśmy pewni, jak ta edukacja wówczas wyglądała. Wiemy natomiast, że w 1400 roku uniwersytet został odnowiony w Krakowie - opowiada gość Czwórki. - W programie przeważały nauki teologiczne, ale były też wykładane tak zwane "sztuki wyzwolone" - dodaje.
dr Robert Gawkowski Udzielanie korepetycji wpisane było w życie polskich żaków od samego początku, bo nigdy nie należeli oni do ludzi majętnych. W przeszłości żacy mogli także dorobić sobie, pisząc swawolne wiersze, na które było spore zapotrzebowanie
Mniej więcej pięć wieków później powstał Uniwersytet Warszawski, który w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia. Pierwsi studenci UW podlegali rygorowi uczelnianemu, który zakazywał im m.in. noszenia wąsów i brody. Jak karano "swawolną młodzież", kto trafiał do "kozy" i dlaczego nocne życie żaków bywało podyktowane względami patriotycznymi - o tym m.in. w rozmowie z naszym gościem.
***
Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"
Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek
Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 19.11.2016
Godzina emisji: 14.08
kul/jp