Katarzyna Rzehak Członkowie "Ładu" już w latach 30. XX wieku byli gotowi na customizację w swojej branży. W sklepie nie tylko udzielali porad dotyczących urządzania wnętrz, ale też, na zamówienie klientów, projektowali np tkaniny
Tkaniny żakardowe, kilimy ścienne, proste, drewniane meble, ceramika kamionkowa - to wszystko znajdowało się w ofercie Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład", która powstała w październiku 1926 roku z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. - Twórcy tego przedsięwzięcia z jednej strony chcieli zarobić, z drugiej stworzyć styl narodowy. Wpisowe wynosiło 100 złotych - tłumaczy gość Czwórki.
Nazwa spółdzielni wyraźnie określała jej artystyczny cel. - Miało być ładnie i porządnie - przekonuje Katarzyna Rzehak.
Logo "Ład" było wypalane na meblach i stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego wzornictwa. Pierwszy "Ład-owski" sklep pojawił się w Warszawie w 1931 i spełniał wszystkie europejskie standardy. Co ze spółdzielnią działo się po wojnie? I w jaki sposób zakończyła się jej działalność? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Katarzyna Rzehak "Ład" był też współodpowiedzialny za wygląd wnętrz polskich transatlantyków - "Piłsudskiego" i "Batorego"
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Katarzyna Rzehak (Instytut Wzornictwa Przemysłowego)
Data emisji: 13.05.2017
Godzina emisji: 15.15
kul