Wróżby na Nowy Rok. "Spójrz w niebo, zrób psikusa"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 16:50
Koniec roku to według tradycji ludowej czas wyjątkowy, bo... przejściowy. - Ten okres rozpoczynał się 24 grudnia, trwał najczęściej do 6 styczna i towarzyszyło mu wiele przesądów - tłumaczy etnograf Bratek Robotycki.   
Audio
  • O przysłowiach, powiedzeniach i zwyczajach na Nowy Rok (Klucz kulturowy/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Kamil Macniak

Najciekawsze w tym okresie było przygotowywanie się na nadejście końca. - Dla nas koniec zawsze ma znaczenie symboliczne. Stąd też przekonanie, że wszystkie rzeczy należy załatwić przed 31 grudnia, żeby w Nowy Rok wejść z nową kartą - mówi językoznawczymi, dr Monika Kresa.

Czytaj także
pierniki boże narodzenie święta 1200.jpg
O świątecznych tajemnicach ukrytych w kuchennym kredensie

W tym czasie - według ludowej tradycji - zdecydowanie nie wolno było nikomu pożyczać pieniędzy. Za to często zdarzały się drobne kradzieże. Dzień sylwestrowy "pokazywał także czas lipcowy", a temperatura ostatniej nocy w roku traktowana była jak prognoza pogody.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Jak "Ład" określił nasz gust narodowy?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 18:00
Kiedy słyszę "ŁAD", widzę typowe polskie wnętrze zaprojektowane w duchu stylu narodowego, który w naszej pamięci, nawet nieświadomie, przetrwał do dziś - mówi Katarzyna Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogar polski - "kundlowaty szlachcic"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:55
O ogarach pisał już w swoich kronikach Gall Anonim. - To stara polska rasa psów, które wyglądają trochę jak mieszańce. Zawsze, kiedy ktoś mówi mi, że mam ładne psy, jestem zdziwiona - śmieje się Anna Walentynowicz, hodowca ogarów polskich.
rozwiń zwiń