Nieskrępowana więzami cywilizacji przyroda, skalne szczyty, na które człowiek wspinał się fizycznie, duchowo i artystycznie niosły ze sobą poetycki i patriotyczny ładunek Tomasz Drzewiecki
- W Europie takich kolonii było mnóstwo. Od Skandynawii po południe Europy, od Wschodu po Zachód. Zakopane na tym tle jest wyjątkowe - opowiadał rozmówca Justyny Majchrzak.
- Razem z upadkiem monarchii habsburskiej, w ferworze entuzjazmu, nagle, w Zakopanem - niewielkim mieście, które już żyło życiem artystycznym pod dyktatem Stefana Żeromskiego utworzono niepodległą republikę - Rzeczpospolitą Zakopiańską nie wiedząc jeszcze, że już niedługo cała Rzeczpospolita stanie się niepodległa. Teren Tatr, rozpięty między szczytami, kojarzył się z ostoją polskości, z wolnością - zauważał historyk.
Polska z plecakiem. Zacznij od "mikrowypraw"
W audycji opowiadaliśmy o Witkacym, który był jednym z pierwszych dokumentalistów polskiej kolei w Zakopanem, jak z ekskluzywnej kolonii artystycznej miasto zamieniło się w turystyczną bazę wypadową i kim był legendarny opiekun Schroniska w Dolinie Roztoki. Rozmawialiśmy także o sukcesach polskich himalaistów. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Tomasz Drzewiecki, historyk sztuki; Anna Czerwińska - polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi; Roman Gołędowski - redaktor naczelny wydawnictwa Annapurna, organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich; Anna Krupa - opieknunka Schroniska w Dolinie Roztoki; Joanna Grzymowska, Łukasz Zacny - podróżnicy, autorzy bloga "Szlakami Naszego Życia".
Data emisji: 8.09.2018
Godzina emisji: 15.17
ac/kd