W tym roku wiele postaci ze świata popkultury obchodzi swoje urodziny. Batman ma na karku już osiemdziesiątkę, za to Mała Syrenka skończyła trzydziestkę.
Batman jest doskonałą kombinacją archetypów bohaterów - jest geniuszem, biznesmenem, playboyem i wojownikiem o sprawiedliwość Paweł Pyrka
- Zawsze myślałam, że pracę magisterską napiszę o Szekspirze, bo chciałam być taka ambitna, ale kiedy zobaczyłam, ile już jest tych prac, to uznałam, że są to nudy i chcę zrobić coś ciekawszego - wspomina Joanna Hebda, doktorantka SWPS, która swoją pracę magisterską poświęciła zmianom wizerunku Batmana, przez pryzmat zmian historycznych i społecznych. - To było ogromne zadanie, bo komiksów wyszło 1850 w samych zeszytach.
Joanna Hebda podkreśla, że Batman jest postacią niemal mityczną. W licznych opowieściach bywał wplątywany przez autorów w losy historii (jak II wojna światowa i walka z nazistami czy afera Watergate).
Premiery tygodnia: "Joker", "Był sobie pies 2", "Czarny mercedes"
- Źródłem jego popularności jest cała masa czynników. Przede wszystkim jest to postać, w całym uniwersum superbohaterów, najbliższa nam, czytelnikom, widzom - mówi doktor Paweł Pyrka, filolog, kulturoznawca, amerykanista z Uniwersytetu SWPS. - Jest to człowiek i jego człowieczeństwo jest w wielu komiksach i filmach podkreślane. Popełnia błędy i je naprawia. Nie posiada nadludzkich mocy, nie jest półbogiem, ani herosem z mitologii ani klasycznej, ani współczesnej mitologii superbohaterów - dodaje.
Batman w ciągu 80. lat swego istnienia w popkulturze walczył z wieloma wrogami. Jak odnajduje się w światach alternatywnych? Jak filmy kreują jego wizerunek? Za co lubimy go najbardziej?
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Aleksandra Opala
Data emisji: 7.10.2019
Godzina emisji: 11.41
pj