Moje malarstwo idzie w parze z muzycznymi inspiracjami, z nieoczekiwanie poruszającymi mnie fragmentami dźwięku Lynette Yiadom-Boakye
Enigmatyczne portrety Lynette Yiadom-Boakye
Pochodząca z Ghany Lynette Yiadom-Boakye w swojej twórczości odnosi się do kwestii tożsamości rasowej, cielesności, władzy i seksualności. Jej znakiem rozpoznawczym są portrety, na których kreśli tajemnicze postaci w niepokojącej mrocznej scenerii, oderwane od konkretnej czasoprzestrzeni oraz stereotypowych referencji kulturowych. - I to właśnie te obrazy możemy oglądać w londyńskim Tate na wystawie "Fly In League With The Night" - najobszerniejszej jak dotąd prezentacji prac artystki - opowiada dziennikarka Ada Janiszewska.
Lynette Yiadom-Boakye | Turner Prize Nominee 2013 | TateShots / Tate
Czerpiąc z różnorodnych tradycji malarstwa europejskiego Yiadom-Boakye skupia się na psychologicznym studium swoich bohaterów oraz bohaterek i zachęca widza, by sam tworzył ich historie.
08:06 [CZWORKA]Stacja Kultura 16 grudzień 2020 galerie.mp3 Wystawy na świecie ogląda i poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
Ulotne chwile la belle époque
Działające w Pasadenie, w stanie Kalifornia Norton Simon Museum swoje zbiory zawdzięcza przedsiębiorcy Nortonowi Simonowi (1907–1993), który przez 30 lat zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki, zarówno europejskiej (od renesansu do czasów współczesnych) jak i azjatyckiej. - Teraz można tam oglądać wystawę "By Day & by Night: Paris in the Belle Époque" - mówi autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Prezentowane na niej eksponaty celebrują ducha sztuki i kultury Paryża w jednej z najpiękniejszych epok. Portretowanie tętniącej życiem metropolii zachęcało ówczesnych artystów do nieformalności i nowego rodzaju uwagi na ulotne chwile. Stąd na wystawie obecność sztuki Henri de Toulouse'a-Lautreca i Edgara Degas.
Zobacz także:
"God jul" z Oslo
Jeśli natomiast ktoś szuka w sieci wystaw w świątecznym klimacie powinien zajrzeć na stronę galerii Kunstnerforbundet w Oslo. - Ta prowadzona przez artystów galeria jest najstarszym takim miejscem w Skandynawii. Są tutaj i nowe prace, ale też dawne skarby sztuki norweskiej, duńskiej, szwedzkiej i fińskiej. Warto je obejrzeć w świątecznej odsłonie, która czasami może zaskoczyć - dodaje Ada Janiszewska.
De Naive // Christmas @Kunstnerforbundet / Harald Beharie
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 10.13
kul