Jak wyglądają przygotowania do jednego z najbardziej widowiskowych bankietów w Skandynawii? - Cała ceremonia zaczyna się rano. Klasyczny szwedzki chór św. Łucji budzi wszystkich laureatów noblowskich. Po wręczeniu nagród w filharmonii rozpoczyna się wielki bankiet. Cześć oficjalna trwa do północy, nieoficjalna podobno do białego rana - mówił Matthias Detz z Biura Handlowego Ambasady w Szwecji w Polsce.
Gość Czwórki opowiadał, że często dochodzi do różnego rodzaju wpadek zaproszonych gości - Problem polega na tym, że obecność kamer sprawia, że wszyscy dokładnie widzą co na takiej kolacji noblowskiej się dzieje. Czasem można zobaczyć ministra, który zerka w telefon sprawdzając maile. Jest to raczej powód do śmiechu. Nikt nie traktuje tego, jako wielkie faux pas - opowiadał.
Dlaczego kolacja noblowska jest jednym z nagłośniej komentowanych wydarzeń w Szwecji? Jakie dania pojawiają się najczęściej na takim bankiecie i czy to prawda, że szczegóły menu objęte są ścisłą tajemnicą?
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rozmawialiśmy o przygotowaniach do kolacji noblowskiej i serwowanych daniach, które na stałe zapisały się historii światowej gastronomii. Wspominaliśmy także polską noblistkę Wisławę Szymborską, która wymyśliła "lepieje" - własny gatunek kulinarny.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Matthias Detz z Biura Handlowego Ambasady w Szwecji w Polsce, Michał Rusiek (polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor hab. nauk humanistycznych, sekretarz Wisławy Szymborskiej)
Data emisji: 10.12.2017
Godzina emisji: 15.10
ac