Carving - egzotyczna technika dekoracji owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:40
- My, carvingowcy, po to tworzymy nasze rzeźby, aby cieszyły oko. Dekoracje w jedzeniu są ważne. Mówi się, że człowiek najpierw je wzrokiem, a na końcu językiem - mówił Tomasz Szpalek artysta zajmujący się techniką carvingu.
Audio
  • Carving - egzotyczna technika dekoracji owoców (Sobotologia/Czwórka)
Carving - sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach
Carving - sztuka rzeźbienia w owocach i warzywachFoto: Czwórka

W krajach azjatyckich technika znana jest od co najmniej kilkuset lat. Według najbardziej popularnej teorii wywodzi się z Tajlandii, w której uznawana jest za dziedzictwo narodowe i nauczana w szkołach. Na czym polega egzotyczna technika carvingu? - Carving to sztuka dekorowania owoców na różne sposoby. W naszej pracy wykorzystujemy motywy kwiatowe, tekst, zdarza się, że na owocach zamieszczamy także logo firmy - opowiadał Tomasz Szpalek. 

- Carving to układ stałych cięć. Ostateczny wygląd pracy zależy od umiejętności i wyobraźni artysty. Podobnie jak z klockami, którym nadajemy formę dopiero po ich złożeniu - wyjaśniał.

Jakie narzędzia wykorzystywane są w metodzie carvingu? I czy to prawda, że rzeźbić można nawet w... rodzynce? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Gość: w nagraniu rozmowy z Kają Zemłą Tomasz Szpalek - artysta zajmujący się carvingiem

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 9.08

ac/mg

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makrobiotyka - wyjątkowa dieta i styl życia

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:15
Japończyk George Ohsawa, twórca makrobiotyki, mawiał, że "jesteś tym, co jesz". Sam termin pochodzi z języka greckiego, gdzie "makros" oznacza wielki, a "bios" - życie. Jakie są zasady diety "wielkiego życia"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń