Jak się okazuje - nie taką odległą. To Adam Mickiewicz jest autorem książki o ziemniakach pt. "Kartofla. Poemko we czterech pieśniach". Pieśń pierwszą rozpoczyna inwokacja skierowana do roślinności Ziemi ze szczególnym uwzględnieniem niebagatelnej roli ziemniaka.
Jak duże znaczenie dla twórczości Mickiewicza miało to dzieło? - Opisy potraw, które na stronach "Pana Tadeusza" umieszczał Adam Mickiewicz są bardzo wiernie oddanymi przepisami z "Compendium Ferculorum" Stanisława Czernieckiego - pierwszej, w całości zachowanej polskiej książce kucharskiej - opowiadał prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Wszystkie kortuzy, arkasy i blemasy to nic innego, jak dania pochodzące z XVII-wiecznej kuchni polskiej. Na podstawie tego przykładu widać, że Wieszcz w większym stopniu rozsmakowywał się w nazwach tych potraw, niż w samych daniach, bo nie było to coś, co serwowane było wówczas na co dzień - tłumaczył.
Czym są pomuchle, figalety, draganty, czy, brunele? Jaka potrawa była charakterystyczna dla kuchni czasów Mickiewicza? Czy możemy odtworzyć XVII-wieczne dania w naszej kuchni? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Goście: Kinga Michalska - dziennikarka; prof. Jarosław Dumanowski (z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Data emisji: 23.12.2018
Godzina emisji: 13.08
ac