Mediaworkerzy. Czy zastąpią ich automaty i boty?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 13:57
Szybko, bez literówek i lepiej niż człowiek? Tak, podobno, w niedalekiej przyszłości będzie pracowała sztuczna inteligencja, pisząca wiadomości na temat aktualnych światowych wydarzeń.  
Audio
  • Kiedy sztuczna inteligencja zastąpi w pracy mediaworkerów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak zmienia się praca dziennikarzy w XXI wieku? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak zmienia się praca dziennikarzy w XXI wieku? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: JP WALLET/Shutterstock.com

Taki program do tworzenia newsów obecnie wykorzystują już "The Washington Post" lub "The Los Angeles Times", który o trzęsieniu ziemi w Kalifornii poinformował czytelników już 3 minuty po pierwszych wstrząsach. Czy ludzie pracujący w mediach powinni zatem obawiać się o swoją pracę? - Trzeba dokonać rozróżnienia pomiędzy dziennikarzem a mediaworkerem. Ten pierwszy swoją pracę opera na interakcji z rozmówcą, mediaworker zaś przetwarza jedynie dane znalezione w zasobach internetowych - mówi dr Katarzyna Gajlewicz-Korab, medioznawczyni z Wydziału Dziennikarswta Uniwersytetu Warszawskiego. 

Z materiału przygotowanego przez Martynę Ogonek dowiadujemy się też, że oprócz mediaworkerów sztuczna inteligencja może wyprzeć również dziennikarzy sportowych. - Dziennikarstwo w wydaniu sztucznej inteligencji zaczyna się od danych - przekonuje Dominik Komar z Havas Media Group. - Komputer może przeprowadzić analizę takich danych wsadowych i wyciągać wnioski - tłumaczy.

A kiedy na masową skalę komputery będą pisały dla nas newsy oraz jak odbiorcy mogą wpłynąć na jakość współczesnego dziennikarstwa - tego dowiecie się słuchając nagrania całego materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 7.08

jsz/kd

Czytaj także

Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:30
Płyty CD, pendrivy, karty pamięci mają ułatwić nam życie. Czy są jednak niezawodnymi narzędziami do archiwizowania wspomnień?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja - powstaje właśnie w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:57
W przyszłości zwyczajne laptopy i pecety, być może zastąpione zostaną przez komputery neuromorficzne. System takich skomplikowanych urządzeń ma składać się m.in. ze sztucznych synaps i neuronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:30
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
rozwiń zwiń