Zamiast regałów pełnych książek mamy czytnik i dostęp do publikacji całego świata. Zamiast płyt CD - cyfrową muzykę. Źródła informacji stały się dostępne dla każdego na "kliknięcie". - Z nowych technologii trzeba korzystać mądrze, inaczej negatywnych psychologicznych konsekwencji może być wiele - mówił psycholog Jakub Kuś.
A jak przekonywała ekonomistka kultury dr Anetta Janowska, nie ma szkół, które nauczyłyby nas właściwego korzystania z dobrodziejstw technologicznych. - Potrzebne są nie wiedza, a nowe kompetencje, umiejętność poruszania się w cyfrowym świecie - mówiła ekspertka.
Jak podkreślał zaś Piotr Gnyp ekspert nowych technologii, za bardzo ufamy internetowym wyszukiwarkom. - Najmłodsze pokolenie przyjmuje za pewnik to, co znajdzie w sieci. A cyfrowa przestępczość, czy nawet zwykłe manipulowanie faktami może być dla tych ludzi bardzo krzywdzące. Ale to wiemy dopiero teraz, i uczymy się przed tym bronić, wcześniej nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - tłumaczył ekspert.
Jak poprzez technologię zmieniły się nasze nawyki kulturowe i stosunek do czasu i przestrzeni? Czy czeka nas cyfrowy szok i jakie nowinki technologiczne pojawią się w naszym życiu w najbliższym czasie? Jakie szanse, a jakie zagrożenia niesie kultura cyfrowa? Między innymi o tym dyskutowali eksperci. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej debaty przeprowadzonej w studiu Czwórki.
Kanony kobiecego piękna. Debata w Czwórce
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Anetta Janowska (ekonomistka kultury, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Jakub Kuś (psycholog Uniwersytet SWPS), Piotr Gnyp (Platige Image)
Data emisji: 23.03.2017
Godzina emisji: 15.08
kd/jsz