"Lód" - by spojrzeć na Północ, zanim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:28
- Pracując nad tą książką rozmawiałam z wieloma osobami, które były bardzo zmartwione prędkością zmian Arktyki - mówi Laline Paull, autorka książki "Lód". - Rozmawiali ze mną ludzie, o kontakcie z którymi nawet nie marzyłam. Nie chcieli być wymieniani z nazwiska, ale chcieli przekazać informację - dodaje. 
Audio
  • Laline Paull opowiada o swojej najnowszej książce "Lód" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okładka książki Lód
Okładka książki "Lód"Foto: mat.pras./pixabay

- "Lód" opowiada o biznesmenie, który kocha Arktykę, widzi możliwość by zostać właścicielem jej części i stać się bardzo bogatym, ma nadzieję, że będzie ją chronił, ale zostaje zmanipulowany przez siły daleko poza jego pojmowaniem - mówi autorka w rozmowie z Dominiką Klimek. - Książka jest o tym, jak uświadamia sobie istnienie siatki powiązań między armią i biznesem w Arktyce - dodaje. 

Laline Paull dokonała szczegółowego rozpoznania tematu, o którym pisała. Przy pomocy ludzi z różnych branż zapoznała się z ochroną Arktyki, światem finansów, ropy, a także wpływach armii. 

Czytaj także:
pszczoły miód 1280.jpg
Totalitaryzm według pszczół

- Prawdopodobnie zrobiłam dużo większe rozpoznanie niż potrzebowałam do książki - mówi pisarka. - Nie wiedziałam, o czym będę pisała, ale wiedziałam, że jest książka do napisania - dodaje.

Jacy są bohaterowie książki "Lód"? Jak definiuje ich autorka? Po co Laline Paull zdecydowała się poruszyć temat Arktyki? Czy dla tego świata jest jeszcze nadzieja? I co należy zrobić by ją wykorzystać? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Laline Paull (angielska pisarka, autorką książki "Lód")

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 8.16

pj/ac

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń