Jak wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej w tych dniach Polacy wydaja w e-sklepach o blisko 176 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Widać wyraźnie zwiększone zainteresowanie zakupami.
W ostatnim roku było to ponad 2 miliardy złotych obrotów zrobionych w Black Friday - mówi Mariusz Trojanowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - To jest liczba o tyle szokująca, że jeszcze kilka lat temu, gdy zaczynała się gorączka Black Friday to ta liczba była o ponad połowę mniejsza - dodaje.
Zakupy w sieci. Jak zachować bezpieczeństwo?
Oczywiście Polskę trudno porównać do Stanów Zjednoczonych, a tam Black Friday przynosi 60 miliardów dolarów. Wyprzedażowa tradycja na dobre zagościła i u nas. Sklepy prześcigają się w pomysłach, jak zyskać nowych klientów, a tych starych przekonać do kolejnych zakupów.
Czego się strzec w Black Friday
- Niestety często stosowane są nieuczciwe praktyki - ostrzega Jarosław Sadowski z Expandera. - Choć są oczywiście sytuacje, kiedy stosowane są przeceny prawdziwe - dodaje i poleca zorientowanie się w cenach na kilka tygodni przed planowanym zakupem.
Istotną informacją jest też ta, kiedy sklep powstał - przed takimi dniami jak Black Friday czy Cyber Monday oszuści potrafią założyć fikcyjny sklep Joanna Sołtan
Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego radzi, by przed dokonaniem zakupów on-line, sprawdzić dokładnie regulamin sklepu. - Powinniśmy poszukać informacji o prawach konsumenta, które nam przysługują, sprawdzić, czy przedsiębiorca o nich informuje, jaka jest procedura reklamacji czy zwrotu, a także jakie sklep ma opinie w sieci - wymienia ekspertka.
zdjęcie ilustracyjne
Cyberbezpieczeństwo - twój komputer daje podpowiedzi
Tuż przed Black Friday i Cyber Monday nasze skrzynki mailowe zasypują wiadomości od przeróżnych sklepów. Przedsiębiorcy zachęcają do zakupów, kuszą promocjami, obdarowują nas kodami z dodatkowymi zniżkami.
Joanna Wziątek-Ładosz, zajmująca się zawodowo bezpieczeństwem teleinformatycznym, przestrzega przed cyberprzestępcami. - Chcą wyłudzić nasze dane, dane naszych kart, skłonić do zakupów na fikcyjnej stronie internetowej - wymienia ekspertka. - Cyberprzestępcy potrafią wysłać do nas maila niemal identycznego w formie, jak ten ze sklepu, w którym zwykle robimy zakupy. Dodatkowo potrafią stworzyć identycznie wyglądające witryny - dodaje.
zdjęcie ilustracyjne
Wśród podstawowych zasad bezpiecznych zakupów w sieci gość Patryka Kuniszewicza wymienia:
- Nie klikamy w linki zamieszczone w mailach, a adresy sklepów wpisujemy ręcznie w wyszukiwarkę
- Sprawdzamy, czy w adresie strony jest "https" - tu ważna jest litera "s"
- Sprawdzamy, czy przy okienku, w które wpisujemy adres jest zielona kłódka - możemy w nią kliknąć - wtedy dowiemy się, czy domena jest bezpieczna, kto jest jej właścicielem, na kogo została zarejestrowana. - Cyberprzestępcy są już w stanie "stworzyć" zieloną kłódkę, dlatego kliknięcie jest tak istotne - podkreśla.
- W korespondencji i na stronach internetowych sprawdzajmy też pisownię - błędy mogą świadczyć, że dane informacje zostały stworzone przez automaty
- Nie dajmy się też nabrać na komunikaty, że dana oferta będzie aktualna jedynie przez 5 minut czy 3 godziny
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla: podstawową zasadą jest czujność!
W tym roku Black Friday przypada 29 listopada, zaś Cyber Monday 2 grudnia.
***
Na co jeszcze powinniśmy uważać? Jak płacić za zakupy? Czy publicznie dostępny internet jest bezpieczny? Audycji "Pierwsze słyszę" i "Stacja Nauka" mogliście wysłuchać w Czwórce w czwartek, 28 listopada. Więcej o Black Friday w nagraniu.