Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej
Na to nowe rozwiązanie wpadli naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Utworzyli inicjatywę EcoBean. - Człowiek związany z rynkiem kawy, przyszedł do nas na Politechnikę. Opowiedział, że od lat widzi, ile się tej kawy pali, ile sprzedaje na rynku, ale nikt nie ma pomysłu na fusy, ich ogromne ilości, które powstają każdego dnia - opowiada Marcin Koziorowski, EcoBean. - Zaczęliśmy nad tym pracować, szukać rozwiązania, które pozwoli zamknąć kawę w obiegu zamkniętym i dać coś dobrego - dodaje.
Dziś fusy z kawy zwożone są do manufaktury na Politechnice Warszawskiej. Tam są odpowiednio suszone, przetwarzane, mieszane i brykietowane. - Tworzymy z nich brykiet do grilla - wyjaśnia rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Ponda 80 procent produktu to fusy kawowe, reszta to naturalne dodatki, również pochodzące z odpadów - dodaje.
Segregacja śmieci. Jak robić to właściwie?
Zaletą brykietu kawowego jest to, że jest on bardziej kaloryczny niż zwykły brykiet drzewny. - To daje nam możliwość robienia grilla z większą temperaturą i dłuższym czasem - wyjaśnia naukowiec. - Dodatkowo generuje przy tym mniej popiołu i substancji szkodliwych, co wynika z jego składu czyli naturalnych roślinnych produktów - dodaje.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, tworząc brykiet z fusów kawowych, mieli na uwadze to, że Polska jest największym producentem brykietu drzewnego w Europie. Rocznie produkujemy go 460 tys. ton. Nie trudno zgadnąć, że tak ogromna ilość brykietu podczas palenia wytwarza ogromny ślad węglowy. Zgodnie z wyliczeniami produkt tworzony przez EcoBean pozwoli zredukować zredukować emisję dwutlenku węgla na poziomie 9 tys. ton, przy przetworzeniu 20 tysięcy ton fusów rocznie.
Naukowcy pracują nad optymalizacją transportu fusów ze stacji benzynowych, kawiarni, restauracji czy hoteli. Inicjatywa rośnie w siłę i zgłaszają się również indywidualni miłośnicy kawy, którzy w swych domach również gromadzą fusy.
Osoby tworzące Eco Bean nie poprzestają na wynalezieniu brykietu. Ich dalsze prace zakrojone są na szeroką skalę. Być może z fusów kawowych zrobią ekologiczny opał, co pozwoli zmniejszyć problem tzw. "kopciuchów", a może biodegradowalne naczynia.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 6.38
pj/PAP/kd