Rodzaje testów na koronawirusa - co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:57
Objawy, jak wysoka gorączka, brak węchu czy smaku, kontakt z osobą zakażoną, lub wyjazd za granicę - powodów, by przeprowadzić test na koronawirusa jest wiele. Pytanie, który z tych dostępnych na polskim rynku wybrać.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Odwołali Twoją opłaconą wycieczkę - złóż wniosek o zwrot pieniędzy

Do dyspozycji mamy testy klasyczne, teksty molekularne - metodą RTPCR, czyli takie, które znamy od początku, testy antygenowe i na przeciwciała.

Posłuchaj
04:07 Czwórka/Pierwsze słyszę 28.12.2020 testy koronawirus.mp3 Testy na koronawirusa - który z nich wybrać i kiedy się przebadać? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak wyliczała Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, testy molekularne i testy antygenowe są po to, by wykryć w naszym, organizmie obecność wirusa. - Pokażą nam, czy w danym momencie jesteśmy zarażeni - tłumaczyła ekspert. - Natomiast testy na przeciwciała poinformują, czy wcześniej przebvliśmy chorobę. Jeśli wydaje nam się, że mieliśmy objawy, dzięki testowi potwierdzimy, czy rzeczywiście był to ten wirus - mówiła.

Czytaj także:

PRACA ZDALNA PIX.jpg
Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

Jak wyliczała ekspert w rozmowie z Czwórką, wymieniamy dwa testy, które mogą wskazać, że we danym momencie mamy koronawirusa. - Test RTPCR jest zarówno dla osób objawowych albo bezobjawowych. Należy go wykonać, jeśli mamy objawy choroby, albo mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, zaleca się to zrobić między 7. a 14. dniem od kontaktu, ale praktyka pokazuje, że już trzeciego dnia wynik może być pozytywny - tłumaczyła Anna Wójcicka.

Posłuchaj także:

Na rynku dostępne są także testy antygenowe - nowe - które dają wynik bardzo szybko. - Nawet w ciągu kilkunastu minut. Na wyniki testów klasycznych trzeba czekać nierzadko kilka godzin. Testy antygenowe w Polsce zarezerwowane są dla osób objawowych, oraz u ludzie w potwierdzonych ogniskach zakażeń - wymieniała Anna Wójcicka. jak przeprowadza się testy na koronawirusa? - W przypadku testów RTPCR i antygenowych trzeba pobrać wymaz na przykład z nosogardzieli i analizuje wyniki. W przypadku testów na przeciwciała - badamy krew - tłumaczyła ekspert. 

ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus - raport specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał:  Weronika Puszkar

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 6.15

kd/kul

Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:38
Jeden z wrocławskich naukowców przeprowadził eksperyment na sobie: przez trzy godziny bez przerwy siedział przy biurku w szczelnie założonej maseczce. A potem sprawdził, jak - i czy w ogóle - zmieniła się kondycja jego organizmu. 
rozwiń zwiń