Sesja? Oto patenty na naukę i zapamiętywanie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:00
Jak podkreślają specjaliści, przygotowując się do egzaminu, warto nauczyć się tego, czego wymaga od nas wykładowca. Oto kilka wskazówek, które proces nauki mogą usprawnić, umilić, a na pewno sprawią, że będzie przyjemniejszy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional

artysta paleta malarz 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Proces nauki dobrze zacząć od przygotowania, stworzenia bazy, dzięki której nasz umysł będzie łatwiej przyswajał nowe informacje. Można wybrać jakieś krótkie ćwiczenie pamięciowe lub na kreatywność. Po takiej mentalnej rozgrzewce możemy przejść do wyboru jednej z technik uczenia się, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia.


Posłuchaj
03:48 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - techniki zapamiętywania 17.02.2021.mp3 W audycji podpowiadamy, jakie techniki stosować, żeby się uczyć efektywniej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

- Najfajniejszą techniką, która się dobrze sprawdza, jest technika Pomodoro - mówi Paulina Kukiełka, trenerka efektywnej nauki. - Chodzi o to, że nasza nauka podzielona jest na sesje, każda z nich trwa 25 minut, a po każdej z nich robimy sobie krótki odpoczynek.

Rekwizytem kojarzonym z techniką Pomodoro jest budzik, który odlicza te 25-minutowe odcinki czasu pracy, zwane pomodoros, oraz krótkie przerwy. - Ważne, żeby każde 25 minut było różnorodne. Załóżmy, że pierwsze 25 minut zaplanuję sobie na powtórkę np. słówek angielskich, to kolejne mogę zaplanować sobie na gramatykę - mówi specjalistka.


online-5059831_1280 (1).jpg
Obrona pracy dyplomowej - jak to zrobić w dobie pandemii?

Czytaj także:

Podczas nauki warto sprawić, żeby dana informacja była dla nas bardziej przyswajalna, wyraźna i tym samym łatwa do zapamiętania. Dobrze sprawdza się ćwiczenie myślenia i kojarzenia obrazami. Mówiąc na przykład "jabłko", przywołujemy w myślach obraz soczystego owocu, a nie zapis tego słowa na kartce. Warto w nauce wykorzystywać obrazy, bo wtedy, jak twierdzą eksperci, zapamiętujemy efektywniej.

- Kolejną techniką jest metoda skojarzeń, która bardzo się przydaje, kiedy potrzebujemy coś zapamiętać w określonej kolejności. Załóżmy, że chcemy zapamiętać kolejność planet w układzie słonecznym. Postępujemy w ten sposób, że każdą kolejną planetę łączymy ze sobą krótką historyjką - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Historyjka powinna być przede wszystkim ciekawa, chwytliwa, z elementem abstrakcji, bo wtedy zapamiętamy ją efektywniej.

Czytaj także:

W przyswajaniu materiału warto pielęgnować pozytywne nastawienie do nauki, nawet jeżeli przedmiot nie jest dla nas zbyt atrakcyjny. - Możemy sobie ułatwić sprawę, robiąc różne śmieszne rzeczy podczas jej trwania. Jedną z rzeczy, którą można zrobić, to jest metoda mówienia do siebie, gdzie wcielamy się w rolę wykładowcy lub reportera - wyjaśnia specjalistka. - Na przykład zadając sobie pytania, odpowiadamy jak osoba, która naprawdę wie wszystko, czyli udajemy, że jesteśmy na wykładzie, że przemawiamy do innych, gestykulujemy. Jest to efektywna metoda, która pozwala nam lepiej przebrnąć przez materiał, którego nie lubimy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Kulik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 6.15

aw


Czytaj także

Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:00
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, wraz z nim do klas, po dłuższej niż zazwyczaj przerwie, wkroczą też uczniowie. Nowe technologie w czasie lockdownu okazały się niezbędne w nauce zdalnej. Niewykluczone, że w przyszłości znów mogą się przydać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Talent za talent". Matura za pasem - sprawdź swoją kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 19:50
Czas szkoły to okres, gdy bardziej niż kiedykolwiek możemy realizować swoje pasje. Dla przyszłych studentów, którzy mają ich wiele, a także są kreatywni, stworzono konkurs "Talent za talent", a Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem. 
rozwiń zwiń