Studenci ruszyli do walki z koronawirusem. Pomogą w szpitalach
W konkursie łączna pula nagród to pół miliona dolarów. Do 21 kwietnia uczestnicy mogą zgłaszać swoje pomysły na innowacyjne maski. Jednak przede wszystkim chodzi o to, by przekonać Amerykanów do noszenia maseczek. To priorytet tamtejszego rządu.
03:51 czwórka pierwsze słyszę 12.04.2021 maski.mp3 Amerykański konkurs na nowe maski - jaki jest jego cel? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Amerykanie wciąż niechętnie zakładają maseczki. Władze USA liczą, że ta forma ochrony, gdy będzie wygodniejsza, to będzie bardziej popularna. Dzięki temu będzie lepsza ochrona przed pandemią, a społeczeństwo USA będzie lepiej przygotowane do ewentualnych przyszłych sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem publicznym.
W praktyce konkursowe projekty maja odpowiedzieć m.in. na taki problem jak trudności w oddychaniu, przy zachowaniu ochrony przed koronawirusem.
Amerykanom brakuje konsekwencji w stosowaniu maseczek. - 2/3 czasem 3/4 ankietowanych wskazuje, że maseczki mają pozytywny wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówi Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Jednak, gdy ankietowani przechodzą już do bardziej szczegółowych pytać np. czy stosują maseczkę, gdy spotykam się w większej grupie, nie z domownikami, to większość odpowiada, że nie. Jest też grupa 1/4, 1/5 ankietowanych, która jest przeciwna korzystaniu z maseczek w ogóle - dodaje.
Jako powody nienoszenia maseczek wiele osób podaje: trudności z oddychaniem, zaparowane okulary. - To ma szerszy kontekst - zauważa ekspert. - Chodzi o niechęć do władzy, nawet nie do konkretnej, ale do ingerencji władz w styl życia - podkreśla i zauważa pozytywy w ogłoszeniu konkursu, choć wątpi, że coś to zmieni. - Jakiegoś zwycięzcę na pewno uda się wyłonić. Wzór maski zostanie opracowany. Czy liczba użytkowników masek wzrośnie - pozostaje pytaniem otwartym - dodaje.
Jury amerykańskiego konkursu będzie brało pod uwagę skuteczność masek, opór przepływu powietrza, dopasowanie i oraz inne metody w zależności od modelu. W drugiej fazie konkursu - konkursowicze zaprezentują prototypy nowych osłon.
Czytaj także:
Mateusz Piotrowski podkreśla, że Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej musi wykazać się inicjatywą, że coś robi.
To nie wina władz, że nie jest w stanie dotrzeć do tych, którzy nigdy nie zostaną przekonani Mateusz Piotrowski
W Stanach Zjednoczonych Ameryki nie ma w ogóle obowiązku noszenia masek, nakazów na poziomie federalnym. - Władza federalna nie może takiego nakazu wydać - wyjaśnia ekspert. - Zastanawiano się czy Joe Biden może wydać taki przepis, jednak okazuje się, że byłby to spór konstytucyjny między uprawnieniami władzy federalnej, a władz stanowych - dodaje.
Obserwując poszczególne stany można zauważyć różnice w obostrzeniach. Tam gdzie władzę sprawują demokraci widzimy zalecenia proponowane przez Joe Bidena, w stanach republikańskich władze skłaniają się do znoszenia obostrzeń i uwalniania gospodarki.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 6.12
pj