Kaliningrad - miasto na wskroś europejskie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:54
Obserwuj nas na Google News
Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży to półmilionowe miasto. Dziś nazywa się Kaliningrad. Dawniej, gdy granice przebiegały inaczej, było pruskim Königsbergiem, ale także Królewcem. 
Kaliningrad
KaliningradFoto: Belikart/Shutterstock.com

shutterstock_365792627 seul korea 1200.jpg
Koreańska jesień - wybieramy się na październikowy spacer po Seulu

- Dla większości turystów z Polski to miasto wydaje się dość postsowieckie, być może nawet trochę brzydkie. Przede wszystkim mam na myśli centrum, które zostało zniszczone w czasie wojny i nigdy nie powróciło do dawnej świetności. Ale zwiedzając Kaliningrad, z czasem odkrywamy pozostałe części miasta i nagle okazuje się, że są tam miejsca pełne niespodzianek i tajemnic. Wrażenia ostatecznie są bardzo pozytywne - opowiadała Paulina Siegień. 

Posłuchaj
13:12 czwórka kaliningrad 2021_10_28-08-16-36.mp3 O historii Kaliningradu i współczesnym obrazie tego miasta opowiada Paulina Siegień (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

shutterstock odessa 1200.jpg
Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

W zależności od epoki, położenie Kaliningradu mogło być ogromną zaletą, ale i wielkim przekleństwem. Jak opowiadała gość Czwórki, to miasto "od zawsze związane było z wojną". - Początki tego miasta to podboje krzyżackie - opowiadała gość Czwórki. - Potem, podczas drugiej wojnie światowej, znowu było ono strategiczne militarnie.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia do Kaliningradu zaczęli przyjeżdżać niemieccy turyści. Dziś, jak mówiła Paulina Siegień, jest ich już mniej. - To było głównie pokolenie ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Z czasem okazało się, że ich dzieci i wnuki nie są zainteresowane odwiedzaniem tamtych stron - opowiadała. Kaliningrad jest jednak otwarty dla turystów, choć pandemia pokrzyżowała wiele planów. - Mieszkańcy bardzo zainteresowani historią swojego miasta i ciekawi ich, skąd wywodzą się ich tradycje i jaka była geneza wielu historycznych wydarzeń - podkreślała ekspert.

Posłuchaj także:

Książka "Miasto Bajka, wiele historii Kaliningradu" ukazała się 8 września. - W Kaliningradzie najbardziej fascynuje mnie to, jak mieszkańcy tego miasta, i całego regionu, widzą siebie, swoje miejsce w świecie i Europie, jak postrzegają siebie w Rosji, a także jak starają się opowiadać sobie swoją własną historię - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paulina Siegień (autorka książki "Miasto Bajka, wiele historii Kaliningradu")

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Wyspa Uløya czeka na polskich humanistów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:31
Na przełomie 2021 i 2022 roku sześciu autorów literackich pojedzie na norweską wyspę Uløya. To nagroda i cel wyprawy w konkursie "Bez maski. Warsztaty w Arktyce". Organizuje go Fundacja Identitas. I to właśnie w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym odbędą wyjątkowe warsztaty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alaska. Witajcie na końcu świata, gdzie łosia spotyka się codziennie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:00
Alaska to miejsce, w którym przyroda zachwyca i onieśmiela. Jednocześnie to najdroższy ze stanów USA, gdzie obywatele dostają "miły finansowy dodatek" by wciąż tam mieszkali. 
rozwiń zwiń