"History Hiking" - sekrety tajemniczych miejsc na YouTubie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 11:47
Gdy wybuchła pandemia, Łukasz Kazek i Mateusz Kudła postanowili stworzyć coś, co umili nam czas w zamknięciu. Na kanale "History Hiking" swych widzów zabierają w przeróżne tajemnicze miejsca, jak niemiecki kompleks Riese w Górach Sowich, Zamek Książ czy Pałac Jedlinka.
Na kanale History Hiking odkrywane są tajemnice zapomnianych miejsc, które kiedyś były ważne
Na kanale "History Hiking" odkrywane są tajemnice zapomnianych miejsc, które kiedyś były ważneFoto: shutterstock.com/Evannovostro

Od uranu do YouTube'a

Łukasz Kazek i Mateusz Kudła spotkali się około 7 lat temu, a połączyła ich historia promieniotwórczego pierwiastka. - Wtedy robiłem materiał do telewizji informacyjnej o złożach uranu - wspomina Mateusz Kudła. - Potrzebowałem kogoś, kto przedstawi temat ze strony historycznej. Zasugerowano mi świetnego historyka i regionalistę Łukasza Kazka. Zadzwoniłem do niego i udało mi się zrealizować materiał - dodaje. 

Okazało się, że panów łączą wspólne pasje, tematy do rozmów i zainteresowania. - Zaczęliśmy pracować razem. Zrobiliśmy wspólnie film pt. "Depozytariusz", który został nagrodzony m.in. w Chicago. Później stworzyliśmy "Ludzi z klisz" - opowiada gość Czwórki. - Gdy przyszła pierwsza fala pandemii, pomyśleliśmy, żeby zrobić coś fajnego, i założyliśmy kanał na YouTubie - dodaje. 

Łukasz Kazek i Mateusz Kudła jeżdżą po miejscach, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi, odwiedzają te opuszczone i zapomniane, które kiedyś odgrywały ważną rolę. - Niektóre miejsca wybieramy sami, ale zgłoszenia przesyłają nam też widzowie. Niestety, oni nie zawsze rozumieją, że nakręcenie odcinka to nie tylko dwa zdania, ale że trzeba dobrze znać historię danego miejsca - wyjaśnia Łukasz Kazek. - Odwiedzamy też zakątki, które sami eksplorowaliśmy jako nastolatkowie. 

Wyzwania "History Hiking"

Każdy nowy odcinek "History Hiking" to wyzwanie. - 40 procent tych odcinków wymagało bardzo dużo pracy. Trzeba było znaleźć informacje, świadków, unikalne zdjęcia. Dostać się do tych miejsc, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem - podkreśla Łukasz Kazek. - Część naszych odcinków ma formę urbexową, ale zawsze staramy się załatwiać wejście w sposób legalny. Czujemy się odpowiedzialni za widzów, ostrzegamy przed ewentualnymi niebezpieczeństwami - dodaje Mateusz Kudła. 

Duża popularność kanału na YouTubie - bo "History Hiking" ma już 300 tysięcy subskrypcji - otwiera prowadzącym wiele drzwi. - Z tego względu czasem łatwiej nam się gdzieś dostać, bo ludzie nas znają, ale bywa też trudniej - przyznają. - Starania o zgodę na wejście do obiektu potrafią trwać tydzień, ale są i takie, które kończą się fiaskiem - dodają. 


Posłuchaj
14:58 czwórka pierwsze słyszę 23.03.2022.mp3 O kanale "History Hiking" opowiadają jego autorzy, Łukasz Kazek i Mateusz Kudła (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Przegląd prasy na kanale

Wśród propozycji przygotowywanych na youtube'owym kanale, pojawił się nowy format, tzw. przegląd pracy sprzed kilkudziesięciu lat. - W pierwszym odcinku tego cyklu porównywałem nagłówki gazet z 1 września 1939 roku z tymi, które pojawiły się tuż po inwazji Rosji na Ukrainę - opowiada Mateusz Kudła. - To bardzo przykre, że te nagłówki, mimo upływu lat, bardzo się nie różnią - dodaje. 

Zespół "History Hiking" postanowił nie osiadać na laurach, lecz eksperymentować z nowymi formami. W Czwórce zapowiadają kolejne niespodzianki na kanale, nie wykluczają udziału gości. 

Kamil Jasieński szczególną uwagę zwraca na odcinek z udziałem Mariana Lichtmana, który opowiada historię Łodzi, mówi o czasach swoich rodziców i dziadków i swoim życiu w powojennym mieście. 

Jak esesman uratował życie Żydowi, czyli... opowieści Mariana Lichtmana/History Hiking 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Goście: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła (twórcy kanału "History Hiking")

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń