"Gdynia w klimacie" edukacyjny program dla ochrony przyrody

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 08:51
Problemy związane z ekologią niejednemu spędzają sen z powiek. Ocieplenie klimatu wpływa na nas i otaczającą nas przyrodę, by ją chronić Gdynia uruchamia program "Gdynia w klimacie", przede wszystkim by chronić lokalną zieleń, powietrze i wodę. 
Nabrzeże w Gdyni
Nabrzeże w GdyniFoto: shutterstock/Zdzichowy

Polska Akademia Nauk szacuje, że wciągu najbliższych kilkudziesięciu lat z polskich lasów może zniknąć aż 75 procent gatunków drzew. Miedzy innymi na ten problem, ale też wiele innych zwianych ze środowiskiem ma zwrócić uwagę program "Gdynia w klimacie". Zaplanowano go na trzy miesiące, a każdy z nich poruszy inną kwestię. Hasłem przewodnim w kwietniu jest Zieleń. 

Wszyscy, którzy w tym czasie odwiedzą Gdynię będą mieli okazję m.in. wziąć udział w warsztatach związanych z klimatem. W programie przewidziano też spotkania online. 

W projekt zaangażowało się wiele instytucji miejskich, a każda z nich przygotowuje swój indywidualny program. O szczegółach z Jakubem Łaskiem i Wojciechem Zejdą, z Centrum Nauki Experyment rozmawiała Weronika Puszkar. 

- Każdy miesiąc ma swój temat kwiecień - zieleń, maj - powietrze, czerwiec - woda. Zaczęliśmy od zieleni, bo jej jest w Gdyni bardzo dużo. W naszym projekcie zieleń to nie tylko lasy, pola, łajki, ale ujmujemy tu też plaże czy nasz Bałtyk - to czego w Gdyni mamy pod dostatkiem, co musimy i chcemy chronić bardzo mocno - podkreśla Jakub Łasek. - Właśnie w tym kierunku idą nasze pierwsze pomysły, z którymi wyszliśmy w ramach Dni w Klimacie - dodaje. 

Program jest bardzo rozbudowany i z pewnością każdy z nas, będąc w Gdyni czy korzystając z internetu, znajdzie coś dla siebie

- Już 16 kwietnia gdyńskie Centrum Sportu proponuje "Wiosenne porządki" czyli gry z mapą i kompasem dla rodzin z dziećmi, które odbywają się w miejskich lasach - wymienia Wojciech Zejda. - 23-24 kwietnia to czas aktywności przygotowany przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni. Będzie to kilkudniowy "Dzień Ziemi". Każdy mieszkaniec może wybrać i posprzątać jakiś kawałem miasta, okolice swego bloku czy parku. Miasto dostarczy worki, i wszystko co niezbędne do takich porządków. Będzie to dobra okazja do spotkania takich ludzi, jak my sami, którym na zieleni zależy. 25 kwietnia zapraszamy na spotkanie o miejskiej partyzantce ogrodniczej. Zaś by poznać wszystkie tajniki botaniki warto skorzystać z propozycji Centrum Nauki Experyment, gdzie odbędą się ekologiczne warsztaty rodzinne - zachęca. 


Posłuchaj
03:41 czwórka pierwsze słyszę 14.04.2022.mp3 O programie "Gdynia w klimacie" opowiadają przedstawiciele Centrum Nauki Experyment w Gdyni (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 6.19

pj

Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki w wodzie. Jak z nimi walczyć i co to jest antybiotykooporność?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:22
Jak duże jest stężenie antybiotyków w wodzie i jak można je zmniejszyć - to w ramach swojej pracy doktorskiej bada Klaudia Całus, studentka Politechniki Częstochowskiej. Wnioski, do jakich dochodzi w swojej pracy, mogą mieć wpływ na ratowanie naszego środowiska i zdrowia. 
rozwiń zwiń