Muzeum Historii Polski 11 listopada zaprasza na wydarzenie Przystanek Niepodległość. W tym roku jego główne wydarzenia to dwie gry miejskie, skierowane do wszystkich chętnych. "Zmierzch przed burzą" jest grą dla starszej publiczności, starszej młodzieży i dorosłych. Na maluchów czeka gra "Mali reporterzy".
- Temat przewodni "Zmierzchu przed burzą" jest związany z tym, co nas czeka już w przyszłym roku, czyli 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego - zdradza Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski. - Podczas Przystanku zapraszamy, żeby przenieść się do Warszawy z II połowy XIX wieku. Chcemy pokazać graczom, co się działo tuż przed powstaniem styczniowym, wprowadzić ich trochę w klimat tamtych czasów. Pokazać, co się działo na ulicach miasta, jak Warszawa wrzała. Chcemy, żeby uczestnicy poznali życie polityczne, ale też codzienne, ówczesnej stolicy. Taki jest główny temat naszej gry w tym roku - dodaje.
Gra miejska nie jest zwykłym spacerem, ale aktywnym działaniem graczy. - Każda osoba, która zdecyduje się wziąć udział w grze, dostaje specjalną kartę wraz z mapą i musi odwiedzić osiem punktów gry, w każdym z nich czeka na nią zadanie - wyjaśnia gość Czwórki. - Zadania będą związane z pewnymi wyborami. Chcemy, by gracze, jak mieszkańcy ówczesnej stolicy, zastanowili się, jaką by podjęli decyzję: czy wzięliby udział w manifestacji czy zaangażowali się w inny sposób; czy zdecydowaliby się zbudować sieć wodociągów czy może pierwszy most w Warszawie. Te wybory na końcu gry będą miały swoje rozwiązanie - zdradza.
Poznaj serwis Polskiego Radia: Powstanie styczniowe >>>
Gabriela Sierocińska-Dec podkreśla, że wszystkie gry organizowane przez Muzeum Historii Polski odwołują się do źródeł historycznych. Organizatorom zależy, by pod przykrywką zabawy przekazywać wiedzę historyczną, odwołującą się do konkretnych źródeł. - Można będzie poznać wiele ciekawych faktów. Nasze gry przygotowywane są tak, by osoby, które nie są przygotowane merytorycznie nie miały z nią problemów - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Za każdym razem przygotowujemy specjalną "Jednodniówkę", gazetę związaną tematycznie z grą. Dodatkowo w niektórych punktach gry będą wystawione ekspozytory, które będą taką miniwystawą pokazującą Warszawę przed powstaniem styczniowym - dodaje.
07:38 czwórka pierwsze słyszę 08.11.2022.mp3 Na 17. Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski zaprasza Gabriela Sierocińska-Dec. Zdradza szczegóły miejskich gier przygotowanych na 11 listopada (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Od lat gry miejskie organizowane w ramach Przystanku Niepodległość cieszą się dużym zainteresowaniem. W zależności od pogody w dniu 11 listopada bierze w nich udział od 300 do 500 osób. Aby zagrać w grę, warto się zapisać, w formularzu na stronie Muzeum Historii Polski wybrać odpowiadającą nam godzinę startu zabawy.
Poznaj serwis Polskiego Radia: Wojna polsko-bolszewicka 1920 >>>
- W "Zmierzchu przed burzą" zależy nam na tym, by gracze zobaczyli miejsca związane z pierwszym wodociągiem warszawskim - wodociągiem Henryka Marconiego. Jeden z punktów będzie ulokowany na placu Zamkowym, który był świadkiem wielu wydarzeń tamtego czasu - zdradza przedstawicielka Muzeum. - Będziemy też w Centralnej Bibliotece Rolniczej, trafimy do miejsca, gdzie kiedyś mieściła się pracownia fotograficzna Karola Beyera. Tej kamienicy dziś już nie ma, ale spróbujemy graczy przenieść w klimat tamtejszej pracowni - dodaje.
Podróż w czasie czeka też na młodszych pasjonatów historii i Warszawy. Podczas gry "Mali reporterzy" dzieci w wieku od 5 do 9 lat będą mogły wcielić się w role XIX-wiecznych dziennikarzy. - Do redakcji dziewiętnastowiecznej gazety zapraszamy najmłodszych. Tam dostaną informację, że w Warszawie powstaje pewna tajemnicza inwestycja. Ich zadaniem będzie dowiedzieć się, o jaką inwestycję chodzi - zdradza Gabriela Sierocińska-Dec. - Dostaną karty gry i arkusz gazety, którą będą uzupełniać. Odwiedzą sześć punktów gry, gdzie wykonają pewne zadania. Na końcu zdecydują, o jaką inwestycję chodziło - dodaje.
Poznaj serwis Polskiego Radia: Hymn Polski >>>
Gość Czwórki zdradza, że "Jednodniówka", specjalna gazeta, już się drukuje. W tym roku będzie miała ona kilka części. W pierwszej znajdziemy informacje merytoryczne, przydatne przy rozwiązywaniu zadań podczas gier, w drugiej zaś kącik dla dzieci, gdzie opublikowane będą łamigłówki z XIX-wiecznej prasy dla młodzieży.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 08.11.2022
Godzina emisji: 8.16
pj/kor