Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazało, że dieta zawierająca dużo soli może się przyczynić do zwiększenia poziomu odczuwanego stresu.
Badacze nie od dziś przekonują, że najwyższa pora by pozbyć się solniczki z naszego stołu, nadmiar soli szkodzi naszemu sercu i układowi krążenia. Dzięki szkockim badaniom wiemy, że wpływa też na nasze emocje.
Naukowcy ramach eksperymentu karmili myszy pokarmem z dużą ilością soli, monitorowali poziom kortykosteronu, który ma podobne działanie do kortyzolu.
- Przy takiej dawce soli, jaka jest dostarczana normalnie człowiekowi u myszy hormon stresu wzrósł o 75 procent. Przy stałym wpływie soli na organizm były one mniej podatne na stres z otoczenia, ale szybciej się denerwowały, szybciej parametry stresowe szły do góry - wyjaśnia dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik.
Naukowcy podkreślają, że to pierwsze tego typu badania i mają nadzieję, że odkrycie wpłynie na nasze nawyki żywieniowe. Przypominają też, że dzienna zalecana dawka soli to około 5-6 g na dobę czyli jedna płaska łyżeczka do herbaty. Tym czasem większość z nas przekracza zalecaną normę spożywając nawet 12 gramów soli dziennie.
03:29 czwórka pierwsze słyszę 29.11.2022 sól.mp3 Jak sól wpływa na nasze emocje i poziom stresu? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
- Zbyt duża ilość sodu w diecie ma negatywny wpływ na układ krążenia, ponieważ mocno podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Osoby, które mają choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zdecydowanie powinni sodu unikać - podkreśla rozmówczyni Martyny Ogonek.
Szkockie badania dodatkowo pokazują, że sól wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację, skraca czas skupienia. - Nasz układ nerwowy też jest obciążany. W tym kontekście nie dziwi mnie to, że w kolejnych badaniach naukowców widać, że wpływ soli na układ hormonalny też jest znaczny - zaznacza ekspertka.
Magdalena Kartasińska-Kwaśnik uważa, że przed szkodliwym wpływem soli na nasz organizm może nas chronić czytanie etykiet. Powinniśmy zwracać uwagę na zawartość tłuszczów, cukrów i soli lub sodu w produktach.
- Osoby, które powinny uważać na sód, powinny czytać etykiety wód, które piją. W soli niebezpieczny jest sód. Woda wysokosodowa może przyczynić się do przekroczenia zalecanej dawki sodu, lepiej wybierać wody niskosodowe - wyjaśnia dietetyk.
Rozmówczyni Czwórki zdradza, że jest mnóstwo "manewrów", które mogą nam pomóc w ograniczaniu spożycia soli: można zmienić sól na taką o mniejszej zawartości sodu czy zdecydować się na sól ziołową.
Szkoccy badacze zdradzają, że nie ustają w swych badaniach. W najbliższym czasie sprawdzą jak spożycie soli wpływa na odczuwane przez nas lęki czy na agresję.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę