Dzień Flagi: na talerzu, w języku i na "Drodze Matce"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 10:12
W Dniu Flagi zapraszamy na śniadanie do kraju, którego flaga, tak jak i polska, jest w kolorach bieli i czerwieni. Przewodniczką po Peru będzie Marita Alban Juarez. 
Słowo flaga do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego.
Słowo "flaga" do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego.Foto: shutterstock/De Visu

Marita Alban Juarez z wykształcenia jest szopenologiem. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale w jej domu zawsze obecne było w Peru, skąd pochodzi jej tata. Marita śpiewa wyłącznie po hiszpańsku, a inspiracji szuka w muzyce krajów Ameryki Łacińskiej. Dużo czerpie z peruwiańskich melodii. Artystka zaznacza, że Peru to nie tylko muzyka andyjska. Dla niej samej bardzo ważna jest muzyka Afro-Peru, czyli dźwięki wybrzeża. Ta o miłości i wolności. Nam opowie o śniadaniowych przysmakach z Peru. Peruwiańczycy zajadają się ziemniakami, bo ich kraj to największy na świecie "bank genetyczny" tego warzywa. - Odwiedziłem wioskę Urubamba, w której uprawia się 200 rodzajów ziemniaków. I uzależniłem się od ananasów, chociaż wcześniej nie jadałem tego owocu. Tam po prostu są tak soczyste i pyszne, że nie można im się oprzeć - opowiadał w Czwórce podróżnik Michał Cessanis. 

W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzimy, skąd pochodzi "flaga". To słowo przechodnie. Do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego. Język niemiecki zapożyczył je z języka holenderskiego, do którego z kolei "flaga" przeszła z angielskiego.

Gościem audycji będzie także Artur Owczarski - podróżnik i amerykanofil, który doskonale wie, co oznacza szacunek dla flagi, bo w sercach Amerykanów gwiaździsty sztandar zajmuje szczególne miejsce. Artur opowie też o innym symbolu USA - "Drodze Matce", czyli Route 66.

***

Na "Pierwsze słyszę" - we wtorek (02.05), o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże kulinaria
Czytaj także

Szwecja - sztuka, nowoczesność i wolność

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:50
- Wielu historyków i socjologów uważa, że to jak dzisiaj funkcjonują Szwedzi bardzo silnie wiąże się, z tym, że na kartach szwedzkiej historii nie zapisał się nigdy system feudalny - opowiada prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria - ser i zegarki, ale też rivella i granica ziemniaka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:20
Szwajcaria kojarzy nam się z Alpami, przepięknymi narciarskimi kurortami, zegarkami, wybornymi serami i czekoladą. Jednak kraj ten kryje jeszcze mnóstwo innych tajemnic. 
rozwiń zwiń