Niektórzy eksperci twierdzą, że olbrzymie wydatki mogą być przeszkodą we wdrażaniu sztucznej inteligencji. Już dziś możliwości AI są spore, ale koszty, jakie generuje, też nie należą do najniższych, co podkreśla Marcin Kubicki z magazynu T3. - Mówienie o tym, że czarne chmury zbierają się nad sztuczną inteligencją, to przesada, ale na pewno trzeba powiedzieć, że jest to droga technologia - ocenia. - Mam wrażenie, że wiele osób wyobrażało to sobie tak, że przez lata wszystkie mikrofony nasłuchiwały, co my mówimy do różnego rodzaju asystentów głosowych, zbierały dane z internetu i tak powstała sztuczna inteligencja. To tak nie wygląda. Jeśli chodzi o prace nad sztuczną inteligencją, pracą nad tymi kilkoma modelami językowymi, które już istnieją, zajmują się tylko ci najwięksi na rynku, bo jest to niezwykle kosztowne.
Koszty prac nad projektami AI idą nie w miliony, lecz miliardy dolarów. Marcin Kubicki sztuczną inteligencję dziś porównuje do dawnych komputerów typu Odra, które zajmowały całe pokoje, a wykonywały najprostsze obliczenia. Z czasem nastąpił proces miniaturyzacji. - Teraz mamy do czynienia z ogromnymi komputerami, gdzie prowadzi się samą szkółkę sztucznej inteligencji. Tam ona zaczyna nabywać całą wiedzę i ją przetwarzać. To pochłania ogromne pieniądze - wyjaśnia.
Wciąż jeszcze nie wiemy, ile de facto jest warta AI, co się z nią stanie, do czego się przyda, mimo że już widać jej potencjał, o którym mówią wszyscy.
04:30 czwórka pierwsze słyszę 30.05.2023 ai.mp3 Ile kosztują prace nad sztuczną inteligencją? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Prace nad programem ChatGPT tylko w 2022 roku pochłonęły 540 milionów dolarów, a spełnienie ambicji firmy OpenAI może kosztować dziesiątki miliardów dolarów. - Jedna sztuka specjalnej karty graficznej niezbędnej do rozwoju sztucznej inteligencji kosztuje 30 tysięcy dolarów. A takich kart potrzeba około 10 tysięcy, żeby w ogóle zacząć prace nad tym, by stworzyć nasz zestaw startowy do obsługi sztucznej inteligencji - zdradza ekspert. - A to tylko koszt sprzętu. Do tego należy dodać resztę konfiguracji, oprogramowanie, niezliczone zasoby ludzkie. To miliardy dolarów, ale wciąż też zagadka, co to przyniesie w przyszłości.
Czytaj także:
Marcin Kubicki uważa, że dziś możemy być jednak niemal pewni, że wdrożenie sztucznej inteligencji będzie sukcesem, że będzie ona wykorzystywana we wszystkich sektorach rynku, w mniejszym lub większym stopniu. - Jest to inwestycja, która powinna się opłacić - mówi. - Będzie to sukces, choć niestety tylko wielkich firm, bo finansowy próg wejścia w ten biznes jest niezwykle wysoki.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 08.28
pj