Północna ziemia obiecana. Jak żyje się Polakom na Islandii?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 20:20
Polacy są obecnie najliczniejszą mniejszością narodową na Islandii. Jak tam trafili i co skłoniło ich do zamieszkania tam na stałe?  O tym porozmawiamy z autorkami książki "Islandia i Polacy". 
Jakie są blaski i cienie życia na Islandii? (zdj. ilustracyjne)
Jakie są blaski i cienie życia na Islandii? (zdj. ilustracyjne)Foto: Maridav/shutterstock.com

To, co przyciąga nas na Islandię to głownie jej niezwykła natura: wulkany, gejzery, ciepłe źródła. - Na wyspie mamy dużo różnego rodzaju formacji skalnych, powulkanicznych, bazaltowe prostokątne kolumny, które możemy zobaczyć koło wodospadu Svartifoss, jak i na wybrzeżu na tzw. Czarnej Plaży. To takie ciosane, równe, w formie kubików, bazaltowe kolumny - opowiadała w Czwórce Jessika Kaczmarczyk, podróżniczka, przewodniczka z grupy Soliści Adventure Club. W Reykjawiku warto odwiedzić Muzeum Wielorybów i zaskakujące Muzeum Penisów. Nowoczesna architektura miasta idealnie wpasowuje się w krajobraz wyspy, współgra z otoczeniem. 

Mirella Wąsiewicz i Aleksandra Kozłowska - autorki książki "Islandia i Polacy" - na wyspę patrzą z innej strony. Piszą o blaskach i cieniach życia Polaków, którzy postanowili zamieszkać tam na stałe. Polacy, niczym kiedyś Wikingowie, dotarli do brzegów Islandii w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś są tam najliczniejszą mniejszością narodową. Co sprawiło, że zostali na stałe? Jak żyją i gdzie pracują? Jedni są tak bogaci, że mogą kupić żonie gwiazdkę z nieba, inni ledwo wiążą koniec z końcem. Historię "nowych Wikingów" piszą po swojemu. Opowiadają o problemach, których się nie spodziewali, pokazują życie na Islandii z wielu perspektyw, zdradzają miejsca, które warto zobaczyć i te, do których lepiej się nie zapuszczać. Autorki stworzyły portrety bohaterów z kompletnie różnych środowisk i z inną ścieżką prowadzącą do północnej "ziemi obiecanej", lecz połączonych wspólnym mianownikiem: przekonaniem, że na Islandii nic nie muszą, tylko mogą. A to jest elementarny składnik wolności działający na człowieka z siłą pożądania nie do ujarzmienia. Na spotkanie z autorkami zapraszamy po godz. 9.00.

Sprawdź też:

W audycji sprawdzimy też na czym polega praca w NASA. Naszą przewodniczką będzie 26-letnia Julia Stankiewicz, która własnie dołączyła do amerykańskiej agencji kosmicznej. W NASA zajmuje się projektem monitorowania katastrof naturalnych w ramach programu ARPA. Dzięki wykorzystaniu zdjęć satelitarnych możliwe będzie stworzenie precyzyjnych map trzęsień ziemi, pożarów czy wielkich powodzi. 

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" - w piatek (14.07) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże hobby
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżniczka Ada Jarczyk: najważniejsze są mikroprzygody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:40
- Prowadzę życie podróżnika i myślę, że jestem mieszkanką świata. Lubię Amerykę Południową wracam tam trochę jak do domu, ale nie mam jeszcze swojego miejsca na ziemi - mówi Ada Jarczyk, podróżniczka i autorka bloga "Gonna Travel".
rozwiń zwiń