- Państwowy Instytut Badawczy NASK wydał poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023", w którym ostrzega przed letnimi zagrożeniami, jakie czyhają na nas w sieci.
- Anna Kwaśnik, ekspertka NASK, ostrzega przed fałszywymi ofertami last minute i pracy wakacyjnej. Poleca weryfikację wszelkich ogłoszeń.
- Na cyberprzestępców można natknąć się też, kupując z drugiej ręki bilet na festiwal lub koncert.
- Jak korzystać z publicznych hotspotów, by nie natknąć się na "złego bliźniaka". Tu włączenie dwuetapowej weryfikacji może pomóc.
Wakacje to dla wielu z nas długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane. Latem stajemy się łatwiejszymi ofiarami, jesteśmy mniej uważni, chętniej podejmujemy ryzykowne działania. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK wydał poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023", w którym omawia aktualne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę.
Powstał poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023"
- Czas wakacji to czas urlopów i odpoczynku - mówi Anna Kwaśnik, ekspertka NASK, współautorka poradnika "Cyberbezpieczne wakacje 2023". - W tym czasie myślimy raczej, żeby się wyłączyć i odpocząć. Cyberprzestępcy to wykorzystują, liczą na spadek naszej czujności. Wiedzą, że chętnie szukamy atrakcyjnych okazji - wtedy uderzają w nas, co może mieć poważne konsekwencje.
Uważaj na superoferty last minute i pracy wakacyjnej
Te tanie oferty mogą dotyczyć np. wakacji last minute. Anna Kwaśnik przestrzega przed przestępcami, którzy podszywają się pod duże, znane firmy, wykorzystują ich wizerunek, by wykraść nasze dane czy pieniądze. - Wykorzystując wizerunek istniejącej, firmy przesyłają nam fałszywe oferty, gdzie po kliknięciu jesteśmy przekierowywani na fałszywą stronę, a nasze dane kradzione - wyjaśnia.
03:40 czwórka pierwsze słyszę 03.07.2023 cyberbezpieczeństwo.mp3 "Cyberbezpieczne wakacje 2023" - jak być bezpiecznym w sieci latem (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okazuje się, że ten sam proceder dotyczy agencji pracy tymczasowej, pod które cyberprzestępcy również potrafią się podszyć. - Tu kierują swój apel szczególnie do młodych ludzi, którzy chętnie szukają pracy na wakacje - bądźmy czujni. Zawsze sprawdzajmy taką agencję pracy, którą znajdziemy w sieci. Zweryfikujmy, czy istnieje, i nigdy nie wysyłajmy ksera czy skanu dokumentów, a już na pewno ich oryginałów. To może być wykorzystane przeciwko nam w różny sposób - ostrzega eksperta.
Bilet na festiwal i koncert - nie kupuj z drugiej ręki
Lato to czas festiwali i koncertów. Specjaliści NASK apelują o ostrożność, gdy kupujemy bilety na takie wydarzenia z drugiej ręki. Niestety zdarza się, że przestępcy sprzedają je kilku osobom jednocześnie albo sprzedają bilety, których sprzedawać nie można.
- Kiedy znajdujemy w sieci ogłoszenie, że ktoś sprzeda bilet na nasz wymarzony koncert, to najpierw sprawdźmy w regulaminie organizatora, czy możemy taki bilet odkupić. To ważne, by wiedzieć, czy możemy wejść na teren koncertu czy festiwalu nie na swoje dane - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - Sprawdzając regulamin, zabezpieczymy się przed niemiłą niespodzianką przy bramce wejściowej.
Niestety wielu ludzi też oszukuje: kilkukrotnie wystawia bilety na sprzedaż. - Gdy wyślemy pieniądze, okazuje się, że bilet do nas nie dociera albo przy wejściu na koncert okazuje się, że został wykorzystany przez kogoś innego - opowiada ekspertka NASK.
Publiczne wi-fi - włącz dwuetapową weryfikację haseł
Podczas wakacji dobrze jest też zachować czujność, łącząc się z publicznymi sieciami wi-fi na lotniskach czy dworcach. Stosunkowo nowym zjawiskiem, cieszącym się popularnością wśród cyberprzestępców jest metoda na "złego bliźniaka". - Chodzi o fałszywe hotspoty, instalowane właśnie w miejscach obleganych przez turystów - tłumaczy specjalistka. - Podczas wakacji korzystamy z wielu publicznych sieci wi-fi, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że one mogą być dla nas niebezpieczne. Jeśli chcemy skorzystać z takiego otwartego hotspotu, to powinniśmy pamiętać o tym, by zabezpieczyć swoje konta. Możemy to zrobić dzięki weryfikacji dwuetapowej. W takim wypadku, jeśli nawet ktoś przechwyci nasze dane logowania, to nie będzie mógł ich wykorzystać, zalogować się, bo będzie potrzebować drugiego składnika hasła - poleca.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Martyna Ogonek
Data emisji: 03.06.2023
Godzina emisji: 8.46
pj