"Smartfonowa szyja" - czym jest i jak jej zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 12:50
Jak przekonują naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego, "smartfonowa szyja" to duży problem pokolenia Z. Chodzi o ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Wszystko za sprawą spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego, tabletu albo komputera.
Smartfonowa szyja to efekt spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego.
"Smartfonowa szyja" to efekt spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego.Foto: shutterstock/BearFotos
  • "Smartfonowa szyja" to dolegliwość, która częściej dotyczy młodych ludzi.
  • To ból szyjnego odcinka kręgosłupa, który wynika z długotrwałego wpatrywania się w ekran smartfona.
  • Jak radzi fizjoterapeuta Tomasz Trzmiel, podczas korzystania z telefonu komórkowego warto trzymać go na wysokości wzroku albo lekko powyżej. 
  • W zminimalizowaniu dolegliwości pomóc może także częsta zmiana pozycji ciała. 

"Smartfonowa szyja" - z czego wynika? 

"Smartfonowa szyja" to dolegliwość, która częściej dotyczy młodych ludzi, a wynika z długotrwałego wpatrywania się w ekran smartfona. - Każda sytuacja, kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy jakąś stałą pozycję, będzie mogła mieć potencjalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie - mówi Tomasz Trzmiel, fizjoterapeuta. - W przypadku korzystania z telefonu komórkowego wszystko zależy też od tego, jaką pozycję przyjmujemy.

Z reguły ze smartfonów korzystamy, patrząc się w dół. Jak twierdzi rozmówca Szymona Majchrzaka, z punktu widzenia funkcjonowania kręgosłupa to jedna z gorszych pozycji, które można przyjąć. - Jest to związane z tym, że wraz ze zwiększającym się zgięciem coraz większe siły będą działały na miejsce połączenia szyi z tułowiem - tłumaczy specjalista. - Jeśli mamy nawet 15 stopni zgięcia, to jest jeszcze w miarę bezpieczne. Jednak, gdy korzystamy z telefonu tak jak większość ludzi, czyli trzymamy go nisko przed brzuchem, to tak naprawdę okazuje się, że to zgięcie wynosi koło 60 stopni, czasami troszkę więcej.

Źr. Youtube/6 BETTER Ways to Hold Your Smartphone to Prevent Text Neck


Skąd bierze się ból szyjnego odcinka kręgosłupa?

Jak zwraca uwagę fizjoterapeuta, te siły potrafią wzrastać znacznie, z kilku kilogramów, które oddziałują na kręgosłup, nawet do kilkudziesięciu. - Stąd ten ból, bo to generuje duże przeciążenia. Czasami pojawiają się też problemy takie jak drętwienie rąk - zauważa. - To się zdarza często i niekoniecznie musi być związane z problemami z samą ręką czy nadgarstkiem. Może natomiast wynikać z tego, co się dzieje u góry, w obrębie obręczy barkowej. Szczególnie jeżeli dużo korzystamy ze smartfona czy z komputera. Dlatego najlepiej ograniczać korzystanie z telefonu komórkowego, co zalecam wszystkim.


Posłuchaj
03:11 CZWORKA/Pierwsze słyszę/ - smartfonowa szyja_ 04.10_2023.mp3 O "smartfonowej szyi" mówi Tomasz Trzmiel fizjoterapeuta (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak prawidłowo trzymać smartfona?

Nie zawsze się jednak to udaje. Wtedy warto zadbać o prawidłową sylwetkę i - jak radzi specjalista - starać się trzymać telefon przed sobą. - Zwracam na to uwagę pacjentom, szczególnie tym młodym, którzy często korzystają z telefonu, żeby po prostu starać się patrzeć na wprost na telefon, a nawet podnieść go troszkę wyżej - tłumaczy Tomasz Trzmiel. - Nie będzie to wymagało takiego dużego zgięcia w obrębie szyi i nie będzie to też generowało u nich później takich problemów i dolegliwości. Lepiej ruszać gałką oczną i niekoniecznie pochylać całą głowę w dół. Pomocna też będzie częsta zmiana pozycji.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 04.10.2023

Godzina emisji: 08.30

aw

Czytaj także

Transplantacja ratuje życie. Twoja zgoda jest ważna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 09:00
57 lat temu w klinice Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu nerki. Z tego powodu 26 stycznia to Dzień Transplantacji. Przypominamy, co zrobić jeszcze dziś, by pomóc potrzebującym nowych narządów czy szpiku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w medycynie. Szanse i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 14:27
Sztuczna inteligencja w medycynie obecna jest od lat np. przy analizie danych. Dziś powszechnie korzysta z niej radiologia czy dermatologia. AI w medycynie to szanse, ale i zagrożenia. 
rozwiń zwiń