Patchlab 2023. Co w programie Festiwalu Sztuki Cyfrowej?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 17:20
Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to wydarzenie poświęcone twórczości, która Festiwal Sztuki Cyfrowej. Temat tegorocznej odsłony - SPACE/S - odnosi się do szeroko pojętej przestrzeni oraz wpływu technologii na jej twórcze, społeczne i duchowe aspekty
Fragment plakatu zapowiadającego koncert Emiki w ramach Patchlab 2023. Artystka wystąpi w Planetarium w Chorzowie.
Fragment plakatu zapowiadającego koncert Emiki w ramach Patchlab 2023. Artystka wystąpi w Planetarium w Chorzowie. Foto: mat. prasowe
  • Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab poświęcony jest sztuce.
  • W tym roku impreza odbędzie się po raz 12. Jej hasło brzmi SPACE/S.
  • W programie znajdą się m.in. interaktywny film wyprodukowany przez twórcę "Requiem dla snu" Darrena Aronofsky’ego oraz koncert jednej z najbardziej elektryzujących postaci sceny nowobrzmieniowej Emiki.

Przestrzeń "szeroka i wielowątkowa"

Przestrzeń to jedna z podstawowych kategorii filozoficznych, która odnosi się do wszystkich relacji, które zachodzą pomiędzy obiektami, wydarzeniami oraz nami - ludźmi. To jeden z dwóch, obok czasu, wektorów naszego życia, na który możemy mieć wpływ, tworząc przestrzeń społeczną, kulturową i artystyczną.

- Choć "przestrzeń" jest pojemnym hasłem, to my skupiamy się na dość oczywistych konotacjach związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika. Będziemy koncentrować się na przestrzeniach kosmicznych, ale nie tylko, bo wejdziemy też w przestrzeni duchowej i będziemy eksplorować przestrzenie immersyjnych narracji - zapowiada dyrektor artystyczna Elwira Wojtunik. - Podejmiemy te tematy szeroko i wielowątkowo.

Patchlab 2023: Darren Aronofsky, Patti Smith i Milly Brown

12 odsłona festiwalu odbędzie się w dniach od 19 do 22 października w Krakowie oraz 28 października w Planetarium Śląskim w Chorzowie. - Będziemy obecni w kilku miejscach – najpierw w Krakowie, potem na Śląsku - mówi gość Czwórki. - Festiwal rozpoczniemy wernisażem wystawy "Spaces", który odbędzie się w budynku poszpitalnym w dzielnicy Wesoła. Na wystawie zobaczyć będzie można 14 prac, z czego aż dziewięć będzie w technologii VR. Wśród nich m.in. "Spheres: Songs of Spacetime" - wielokrotnie nagradzane interaktywne doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości wyreżyserowane przez Elizę McNitt, we współpracy z producentem Darrenem Aronofskym. Narrację prowadzią Patti Smith, Jessica Chastain i Milly Brown.

Sprawdź też:

Cybernetyczny szamanizm i spektakularny "Dökk"

W Wesołej znajduje się też Fabryka Apteka Designu, gdzie zaplanowano interaktywny VR performance #ALPHALOOP. Dzieło francuskiego artysty Adelina Schweitzera jest inspirowane teoriami Timothy’ego Leary’ego na temat szamanizmu cybernetycznego i opiera się na badaniach mitów i kultury północnego Quebecu, które wzmocniły dramatyczny charakter projektu, wzbogacając go o krytyczne spojrzenie na technologie rozszerzonej rzeczywistości (XR), ideologię innowacji oraz duchowości. - Na zakończenie części krakowskiej zapraszamy na spektakl "Dökk" włoskiego zespołu fuse* - mówi Elwira Wojtunik.

Dökk - Live Media Opera / fuse*

"Dökk" łączy taniec i akrobację z przestrzenną projekcją 3D, tworząc innowacyjną opowieść o człowieku we wszechświecie. To jeden z najbardziej niezwykłych interaktywnych spektakli tanecznych sztuki nowych mediów ostatnich lat. Jest efektem trzech lat pracy badawczej zespołu fuse*, innowacyjnego włoskiego studia technologii i sztuki cyfrowej. Zachwycił publiczność na całym świecie, od Ameryki po Koreę Południową, i zdobył specjalne wyróżnienie Digital Design Awards w Niemczech w 2019 roku.

Posłuchaj
11:25 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - festiwal sztuki cyfrowej 18.10.2023.mp3 Patchlab. Tematem tegorocznej odsłony Festiwalu Sztuki Cyfrowej jest przestrzeń (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Emika. Koncert w formacie kopuły

Od 12 lat, odkąd organizowany jest Patchlab, technologia bardzo rozwinęła się, a rozszerzona rzeczywistość nie tylko ma się dobrze, ale jest też dostępna na wyciągnięcie ręki. - W trakcie festiwalu będziemy zagłębiać się w tematy immersyjnych mediów, wirtualnej i mieszanej rzeczywistości - zapowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Nie zabraknie także doświadczeń audiowizualnych. W Planetarium Śląskim w Chorzowie wystąpi Emika, znana m.in. ze współpracy z Massive Attack.

Emika | Performing 'If We Disappear' Live with KeyLab MkII | Arturia

Artystka zaprezentuje projekt specjalnie przygotowany i zaprojektowany pod planetaria. Premiera "If We Disappear" odbyła się w Planetarium Zeiss w Berlinie. Koncert Emiki poprzedzi pokaz onirycznej krótkiej animacji "Dream" warszawskiego artysty Ari Dykiera, która została nagrodzona w 2023 w kategorii Best Art Film 360 w Planetarium Melbourne.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Elwira Wojtunik (dyrektor artystyczna Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab)

Data emisji: 18.10.2023

Godzina emisji: 9.20

kul

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto to napisał? Sztuczna inteligencja nie rozpoznaje swoich treści

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 13:20
Sztuczna inteligencja przestaje odróżniać teksty napisane przez samą siebie od tych napisanych przez człowieka. - Pracujemy nad uwzględnieniem opinii i obecnie badamy bardziej efektywne techniki pozwalające potwierdzić pochodzenie tekstu - zapowiadają twórcy chatbota GPT. 
rozwiń zwiń