Niepokojące dane z Europy
Opublikowany raport Instytutu Gallupa "State of the Global Workplace: 2022 Report" pokazuje, że tylko 14% Europejczyków jest zaangażowanych w pracę. To najniższy na świecie poziom. Najwyższe zaangażowanie pracowników w swoje obowiązki odnotowano w USA, różnica względem Starego Kontynentu wynosi aż 19 punktów.
Poziom zaangażowania w poszczególnych krajach europejskich znacznie się różni. Najwyższy jest w Rumunii (33%), na drugim miejscu jest Estonia (25%). Polska pozostaje daleko w tyle z 14-proc. poziomem zaangażowania. Na końcu zestawienia znalazły się Włochy, gdzie wskaźnik ten wynosi 4%.
- Dane z Europy są niepokojące. Według Instytutu Gallupa taki stan rzeczy uzależniony jest od podejścia liderów - mówi gość Czwórki. - Od nich zależy, czy dobrze się komunikują, czy doceniają pracowników, okazują im szacunek i czy nie obciążają pracą. Ważne jest to, jaką kulturę pracy budujemy i jaką atmosferę mamy w miejscu zatrudnienia.
Wypalenie zawodowe - jak unikać?
Do nastrojów pracowników i wyniku badań swoją cegiełkę dołożyła pandemia i wojna na Ukrainie. Doszła dodatkowa ilość stresu, niepokoju i niepewności. Odnotowali to autorzy raportu Instytutu Gallupa - poziom stresu wśród pracowników jest obecnie bardzo wysoki.
Jak zauważa specjalistka, niski poziom zadowolenia z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego. Jest to skrajny etap, gdzie musimy podjąć poważne działania - albo zmienić pracę, albo oprzeć się na wsparciu specjalistów.
Jak temu zapobiec? Według Karoliny Karwowskiej najlepiej mieć wpływ na zadowolenie z pracy od samego początku. - Dobrze szukać pracy, która będzie zgodna z naszymi kompetencjami, mocnymi stronami i talentami - zauważa. - Istotne jest także, aby szukać firmy o wysokiej i rozwiniętej kulturze organizacyjnej, pracodawcy, który zapewni nam dobrą atmosferę, kulturę, wartości, które będą nam pomagały, żeby to zadowolenie pielęgnować przez dłuższy czas.
Zobacz także:
Dlatego przed podjęciem pracy powinniśmy weryfikować ewentualnego przyszłego pracodawcę, żeby uniknąć dodatkowego stresu, złych liderów. Jak zaznacza gość audycji, wybór pracodawcy ma duży wpływ na poziom zadowolenia z pracy i ryzyko wypalenia zawodowego.
09:47 Czwórka/Czat Czwórki - wypalenie zawodowe 04.08.2022.mp3 Karolina Karwowska o raporcie Instytutu Gallupa "State of the Global Workplace: 2022 Report" i wypaleniu zawodowym (Czat Czwórki/Czwórka)
Instytut Gallupa w swoim raporcie pokazał także, że Europa jest nękana przez złych liderów. Dodatkowo jesteśmy obciążeni pracą, a granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym się zaciera.
- Przez to, że pracujemy zdalnie, a technologia weszła w obszar zawodowy, trudno nam podzielić dzień na "pracę" i po "pracy". Praca przenika do życia prywatnego i to też jest to jeden z powodów wypalenia - tłumaczy ekspertka. - Żeby tego uniknąć, warto próbować swoje obowiązki przeprojektowywać, albo znaleźć w nich coś nowego, odejść od rutyny. To są kosmetyczne zabiegi, które mogą nam pomóc z wypaleniem. Natomiast najważniejsze jest to, żebyśmy potrafili oddzielić pracę od życia zawodowego i o tę równowagę zadbać.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Karolina Karwowska (Managing Partner, Dream Employer Hub)
Data emisji: 04.08.2022
Godzina emisji: 15.20
aw