Koniec z pracą domową w podstawówkach. Zmiany w nauczaniu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 12:30
Od kwietnia, decyzją Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej, uczniowie szkól podstawowych nie będą mieli zadawanych prac domowych. Sprawdzamy, jakich zmian jeszcze potrzebuje szkoła. 
Uczniowie podstawówek już nie będą musieli odrabiać prac domowych
Uczniowie podstawówek już nie będą musieli odrabiać prac domowychFoto: shutterstock/DimaBerlin
  • Od kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych. To decyzja Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej. 
  • Nauczyciele są podzieleni. Jakub Tylman od lat dostrzegał konieczność wprowadzenia tej zmiany. 
  • W szkołach jest miejsce na mądrą pracę domową, na rozwijające projekty. 

Podstawówka bez prac domowych

Jedną z pierwszych decyzji Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej była likwidacja prac domowych dla uczniów szkół podstawowych. Te zmiany wejdą w życie już w kwietniu 2024. 

Rozporządzenie ministerstwa dotyczy uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, którzy nie będą mieli zadawanych żadnych prac domowych, a także ich starszych kolegów z klas 4-8, którzy dostaną prace domowe jedynie dla chętnych i bez oceniania. 

- Ja jestem w teamie tych osób, które uważają, że te zmiany są potrzebne, konieczne i niezbędne - mówi Jakub Tylman, pedagog, terapeuta, zwycięzca Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2022. - Już od 5 lat próbowałem walczyć i odmieniać rzeczywistość prawną w polskich szkołach. Decyzja minister, jest o tyle cudowna, że ten przepis będzie dotyczył wszystkich, niezależnie od tego jak nauczyciel na to patrzy. 


Posłuchaj
04:44 czwórka pierwsze słyszę 22.01.2024 praca domowa 7.28.mp3 Szkoła podstawowa bez prac domowych - komentarz Jakuba Tylmana (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Tylko mądra praca domowa ma sens

Czwórkowy ekspert podkreśla, że zadanie domowe nie jest równe innemu zadaniu domowemu, bo w szkole jest miejsce na mądre prace domowe np. projekty, które uczeń może wykonać w dłuższym okresie czasu. - Taka praca coś wnosi, a nie jest standardem typu zadanie 29 i 30 ze strony 7 - wyjaśnia. - My nawet nie jesteśmy w stanie sprawdzić, zweryfikować czy tę pracę domową, która królowała w polskich szkołach, uczeń wykonał samodzielnie. - Nie wiemy czy cel tej pracy został spełniony, czy nie była ona frustracją całej rodziny, a może była ona wykonana przy pomocy najnowszej technologii. 

Nowe przepisy wprowadzone przez Minister Edukacji i Nauki nie obejmują jednak uczniów liceów. - Ja uważam, że i w szkołach średnich tylko mądre zadania domowe mają sens - podkreśla Jakub Tylman. - Mądre zadania to takie, które uczeń będzie chciał wykonać, a nie które wykonać będzie musiał. Wielu nauczycieli mówi, że praca domowa uczy obowiązkowości, ale my nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Zadania domowe nie są miarodajne. 

Jakub Tylman podkreśla, że wiele badań dotyczących Polski czy zagranicy wskazuje, że w szkole podstawowej brak zadań domowych nie wpływa na końcowe wyniki uczniów, na egzaminy. Nie trzeba więc obawiać się tej zmiany. 

- Nowy przepis budzi kontrowersje, bo "zabiera" nam się coś, co przez lat było, co dotyczyło wszystkich pokoleń. Ta zmiana to wyjście z jakiejś strefy komfortu - mówi. - Czym dłużej będziemy z tym obcować i rozmawiać o tym, tym zauważymy potrzebę tej zmiany, która pani minister odważyła się wprowadzić - dodaje. 

Zmiany w szkołach

Wiele mówi się o systemie edukacji, który funkcjonuje w Finlandii, stawia się go za wzór. Tam nie ma m.in. prac domowych, ale i nauczyciele cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym i szacunkiem. 

- U nas tego szacunku brakuje, zawód nauczyciela odarto z niego przez minione lata - smutno przyznaje Jakub Tylman. - Potrzebujemy tę godność nauczyciela przywrócić. Niestety nie da się szkół odmienić z dnia na dzień, a potrzeba jest ciężka pracy. 

Nieprzeciętny 2022 podkreśla, że na zmianę w szkole pracują wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice. Minister ma im ułatwiać wprowadzanie tych zmian, a one nie nastąpią, jeśli nie zaangażuje się w nie cała społeczność szkolna. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Jakub Tylman (pedagog, terapeuta, laureat Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2022)

Data emisji: 22.01.2024

Godzina emisji: 7.32

pj

Czytaj także

Zmiany w szkołach. Koniec z zadawaniem prac domowych?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 10:30
Podwyżki dla nauczycieli, skrócona lista lektur, mniej lekcji religii i odejście od prac domowych - to główne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej na 2024 rok. Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że resort będzie chciał odbudować zaufanie do polskiej szkoły oraz że zmiany będą przemyślane i przedyskutowane ze środowiskiem nauczycieli i dydaktyków układających programy nauczania. Czy zadawanie prac domowych ma sens? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. Którą uczelnię wybrać i jak aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 14:30
- Jeśli ktoś myśli o tym, żeby w październiku rozpocząć studia na zagranicznej uczelni, to styczeń jest ostatnim dzwonkiem, żeby się do tego zabrać - mówi Karol Glonek z Elab Education. - Przed kandydatami stoi wiele wyzwań. Przede wszystkim wybranie kierunku studiów i uczelni.  
rozwiń zwiń