- Od kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych. To decyzja Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej.
- Nauczyciele są podzieleni. Jakub Tylman od lat dostrzegał konieczność wprowadzenia tej zmiany.
- W szkołach jest miejsce na mądrą pracę domową, na rozwijające projekty.
Podstawówka bez prac domowych
Jedną z pierwszych decyzji Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej była likwidacja prac domowych dla uczniów szkół podstawowych. Te zmiany wejdą w życie już w kwietniu 2024.
Rozporządzenie ministerstwa dotyczy uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, którzy nie będą mieli zadawanych żadnych prac domowych, a także ich starszych kolegów z klas 4-8, którzy dostaną prace domowe jedynie dla chętnych i bez oceniania.
- Ja jestem w teamie tych osób, które uważają, że te zmiany są potrzebne, konieczne i niezbędne - mówi Jakub Tylman, pedagog, terapeuta, zwycięzca Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2022. - Już od 5 lat próbowałem walczyć i odmieniać rzeczywistość prawną w polskich szkołach. Decyzja minister, jest o tyle cudowna, że ten przepis będzie dotyczył wszystkich, niezależnie od tego jak nauczyciel na to patrzy.
04:44 czwórka pierwsze słyszę 22.01.2024 praca domowa 7.28.mp3 Szkoła podstawowa bez prac domowych - komentarz Jakuba Tylmana (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Tylko mądra praca domowa ma sens
Czwórkowy ekspert podkreśla, że zadanie domowe nie jest równe innemu zadaniu domowemu, bo w szkole jest miejsce na mądre prace domowe np. projekty, które uczeń może wykonać w dłuższym okresie czasu. - Taka praca coś wnosi, a nie jest standardem typu zadanie 29 i 30 ze strony 7 - wyjaśnia. - My nawet nie jesteśmy w stanie sprawdzić, zweryfikować czy tę pracę domową, która królowała w polskich szkołach, uczeń wykonał samodzielnie. - Nie wiemy czy cel tej pracy został spełniony, czy nie była ona frustracją całej rodziny, a może była ona wykonana przy pomocy najnowszej technologii.
Nowe przepisy wprowadzone przez Minister Edukacji i Nauki nie obejmują jednak uczniów liceów. - Ja uważam, że i w szkołach średnich tylko mądre zadania domowe mają sens - podkreśla Jakub Tylman. - Mądre zadania to takie, które uczeń będzie chciał wykonać, a nie które wykonać będzie musiał. Wielu nauczycieli mówi, że praca domowa uczy obowiązkowości, ale my nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Zadania domowe nie są miarodajne.
Jakub Tylman podkreśla, że wiele badań dotyczących Polski czy zagranicy wskazuje, że w szkole podstawowej brak zadań domowych nie wpływa na końcowe wyniki uczniów, na egzaminy. Nie trzeba więc obawiać się tej zmiany.
- Nowy przepis budzi kontrowersje, bo "zabiera" nam się coś, co przez lat było, co dotyczyło wszystkich pokoleń. Ta zmiana to wyjście z jakiejś strefy komfortu - mówi. - Czym dłużej będziemy z tym obcować i rozmawiać o tym, tym zauważymy potrzebę tej zmiany, która pani minister odważyła się wprowadzić - dodaje.
Zmiany w szkołach
Wiele mówi się o systemie edukacji, który funkcjonuje w Finlandii, stawia się go za wzór. Tam nie ma m.in. prac domowych, ale i nauczyciele cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym i szacunkiem.
- U nas tego szacunku brakuje, zawód nauczyciela odarto z niego przez minione lata - smutno przyznaje Jakub Tylman. - Potrzebujemy tę godność nauczyciela przywrócić. Niestety nie da się szkół odmienić z dnia na dzień, a potrzeba jest ciężka pracy.
Nieprzeciętny 2022 podkreśla, że na zmianę w szkole pracują wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice. Minister ma im ułatwiać wprowadzanie tych zmian, a one nie nastąpią, jeśli nie zaangażuje się w nie cała społeczność szkolna.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Jakub Tylman (pedagog, terapeuta, laureat Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2022)
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 7.32
pj