Paleo czy witariańska - czy istnieje dieta cud?
Detoks to inaczej oczyszczanie, odtruwanie organizmu. - W naszej żywności jest ok 10 tys. różnych dodatków: barwników, spulchniaczy, polepszaczy, które wydłużają termin ważności. To wszystko są dla ludzkiego ciała toksyny, bo nie są to składniki naturalne - mówiła Żaneta Geltz. - Do tego dochodzą pleśnie, grzyby, akryloamidy, wydzielające się przy smażeniu w nieodpowiednich tłuszczach - ich są miliony i powodują m.in. astmę. Nadmiar cukru czy pszenicy też nie buduje komórek, a powoduje m.in. drożdżycę, która ma poważne konsekwencje dla jelit - tłumaczyła. Jak podkreślała, centrum naszego metabolizmu jest wątroba, która radzi sobie z toksynami. - Kolejną "oczyszczalnią ścieków" są nerki. Te organy otrzymują największą dawkę trucizny, dlatego na nich należy się koncentrować podczas detoksu - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła "ulgą" dla nich jest m.in. jedzenie zielonych warzyw.
Żaneta Geltz Detoks oczyszcza nie tylko ciało, ale także umysł. Po detoksie fizycznym często podejmujemy poważne decyzje, na które wcześniej nie mieliśmy odwagi. Zaczynamy bardzo wyraźnie widzieć, które relacje nam służą, a które nie.
Kiedy powinniśmy zacząć oczyszczać organizm, czy skuteczniejsza jest dieta owocowo-warzywna i aktywność fizyczna, czy może kuracje ziołowe i suplementy diety? Jak radzić sobie z toksynami, które wdychamy razem z powietrzem i czy da się ich uniknąć? A jak przeprowadzić psychiczny detoks i czy jest to w ogóle możliwe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, a także opinii naszych słuchaczy, które w sondzie zebrała Ola Opala.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Żaneta Geltz (redaktor naczelna magazynu "Hipoalergiczni.pl")
Data emisji: 13.06.2017
Godzina emisji: 14.10
kd/mz