Decyzję o zawieszeniu autonomii ogłosił oficjalnie premier kraju Mariano Rajoy. Wprowadzenie w życie art. 155 oznacza także odwołanie ze stanowisk głów dotychczasowej administracji Katalonii. Funkcje stracili Carles Puigdemont oraz jego zastępca Oriol Junqueras.
W pierwszym dniu roboczym po weekendowych wydarzeniach okaże się, czy odwołani urzędnicy pojawią się w pracy, a jeśli tak - to czy zostaną siłą ze stanowisk usunięci. Wewnętrznie podzielona jest także katalońska policja, gdzie również doszło do zwolnień na najwyższych stanowiskach. - Część funkcjonariuszy policji jest za niepodległością i nie da usunąć się siłą, druga część zdeklarowała podporządkowanie władzom w Madrycie - mówiła Magdalena Skajewska.
Konsekwencją artykułu 155 będą przedwczesne wybory. Czy ostatnie wydarzenia w Katalonii i Hiszpanii wpłyną na zmianę nastrojów politycznych w społeczeństwie? Ekspertka przewidywała, że prawdopodobnie powtórzy się scenariusz z 1 października, kiedy w Katalonii odbywało się referendum niepodległościowe - W ostatnim referendum niepodległościowym Katalonii udział wzięło zaledwie 43% wszystkich Katalończyków. Choć znacząca większość głosujących opowiedziała się na autonomią regionu, a w ostatniej niepodległościowej demonstracji udział wzięło 300 tys. osób, to liczby wskazują, że separatyści nie są w większości - przekonywała.
Jaka przyszłość czeka Katalonię? W jaki sposób wydarzenia rozgrywające się w ostatnich dniach w Hiszpanii będą miały wpływ na inne kraje Europy? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Goście: Magdalena Skajewska - redakcja międzynarodowa PR
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 8.14
ac