Greenpeace podkreśla, że polskie plaże, gdyby nie były regularnie sprzątane, przypominałyby wielkie wysypisko śmieci. Plażowicze podkreślają, że brakuje koszy na śmieci, a w piasku odnajdują niedopałki papierosów, butelki PET, szkło, puszki aluminiowe, plastikowe kubki, słomki.
Unijne rozwiązania mające na celu ratowanie czystości mórz i oceanów zaczną obowiązywać dopiero za dwa lata. Przedstawiciele Greenpeace podkreślają, że liczy się każdy dzień. Dlatego nad polskim morzem trwa akcja #bezplastiku. Jej symbolem jest podróżująca rzeźba dwóch wielorybów.
- Te wieloryby wynurzają się z wody, ale by zaczerpnąć powietrza muszą przedostać się przez zalew plastikowych odpadów - opowiada Katarzyna Guzek z Greenpeace. - W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem ogarniających nas plastikowych śmieci. Żyjemy w czasach plastikowej epidemii, która pokrywa cały świat. Rzeźba powstała we Włoszech, została wykonana przez wolontariuszy i wolontariuszki Greenpeace - dodaje.
Wieloryby w Polsce swą podróż zaczęły na Długim Targu w Gdańsku. Gdzie pojechały? Gdzie były wcześniej? Co nurkowie odnajdują na dnach mórz? W jakich, nietypowych miejscach odnajdujemy plastik? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 8.14
pj/ac