80 tysięcy dzikich wysypisk w Polsce. Mogą być #SkuteczniePosprzątane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:21
Dzikie wysypiska odnajdujemy nawet w parkach narodowych. To ogromne zagrożenie dla zwierząt i ludzi. 
Audio
  • Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia opowiada o dzikich wysypiskach i akcji #SkuteczniePosprzatane (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Takie wysypiska to zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne. Ma temu zaradzić akcja #SkuteczniePosprzątane, która polega nie tylko na usuwaniu wysypisk i likwidacji ich negatywnych konsekwencji, ale też na zachęcaniu ludzi do ekologicznego stylu życia: rezygnacji z jednorazówek, nieśmiecenia, sprzątania po sobie.

- Kilka lat temu rozliczaliśmy się z firmami wywozowymi za każdy worek naszych śmieci. Wielu wtedy mówiło, że ich na to nie stać i wyrzucało worki do lasu - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Dziś procederem wyrzucania śmieci do lasu zajmują się najczęściej firmy remontowe lub wywozowe, które miały za niskie stawi w przetargach - dodaje. 

Dodatkowym problemem są śmiecie z zagranicy, których utylizacja jest bardzo droga. One też często są porzucane w lasach. Co znajdziemy na leśnych wysypiskach? Jak chemia z wyrzuconych baterii, farb, lakierów etc. trafia do wody? Jak to wpływa na zwierzęta i jak możemy dołączyć do akcji #SkuteczniePosprzatane? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik 

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 8.15

pj/ac

Czytaj także

Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieloryby dla plaż #bezplastiku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
Działacze Greenpeace obliczyli, że co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Dodatkowo podają, że 90 procent wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostaje poddana recyklingowi. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń