Wśród problemów współczesności Emilia Mazik wylicza kryzys demokracji, przyszłość miast, wątki ekologiczne czy epidemię na skalę światową, z którą właśnie mamy do czynienia. - Wszystkie te tematy zobaczymy w filmach festiwalu - podkreśla. - Staramy się też by nasza impreza była też jak najbardziej ekologiczna. Ograniczyliśmy druki, reklamę wielkoformatową, gości zachęcamy do przyjazdu pociągiem, staramy się mniej produkować festiwalowych gadżetów. W tym roku torby zrobiliśmy z materiałów recyklingowych - dodaje.
AKTUALIZACJA:
Ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa w Poznaniu zgodnie z zaleceniami władz Miasta Poznania i zamknięciem instytucji kultury zdecydowaliśmy się przenieść 12. edycję Short Waves Festival na drugą połowę sierpnia 2020.
W trosce o zdrowie i komfort naszych widzów oraz gości przełożenie Festiwalu wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Zatem zapraszamy na sierpniową odsłonę najbardziej treściwego festiwalu krótkiego kina. Hasło Fixing the Future nadal obowiązuje, i okazuje się być nawet bardziej adekwatne teraz.
- Byliśmy gotowi, zespół Short Waves Festival pracował od miesięcy, sale kinowe, katalog, filmy - wszystko było już przygotowane i czekało na przyjazd gości i przybycie publiczności. Mamy nadzieję z tą samą energią powrócić latem - komentuje Dyrektorka Short Waves Festival, Emilia Mazik. Wszystkie bilety zakupione na Festiwal zwrócone.
Short Waves Festival to 5 kategorii konkursowych, a także pokazy pozakonkursowe i domówki. - Główną, najbardziej prestiżową kategorią jest konkurs międzynarodowy. Zaprezentujemy 25 tytułów z ponad 20 krajów. To one powalczą o nagrody finansowe - zaprasza. - Kolejne dwie kategorie dedykowane są polskim filmom: Konkurs polski i Polski konkurs filmów. Dwa ostatnie to konkursy tematyczne "Dances with camera" i "Urban view" - dodaje.
Konkursom towarzyszą programy fokusowe: jeden poświęcony ekologii i środowisku, w którym zobaczymy tematykę bardzo aktualną, która zawsze znajduje duże zainteresowanie. - Ma to przełożenie na 4 programy, które zaprezentujemy w Kinie Muza w Poznaniu - ekologia, masowe protesty, obrazowanie przyszłości w kinie i roli indywidualnych wyborów w kształtowaniu świata - wyjaśnia Emilia Mazik. - Drugi z programów fokusowych zorientowany jest na Liban i jego kinematografię.
Polski "Acid Rain" zawalczy o Oscara?
Na Short Waves Festival nie zabraknie również pokazów specjalnych z zaproszonymi gośćmi. M.in. można będzie spotkać Tomasza Popakula, młodego polskiego animatora, autora obrazu "Acid rain", który był o włos od oscarowej nominacji.
Emilia Mazik podkreśla, że nieodłączną częścią Short Waves Festival są teledyski i wizualizacje do muzyki. - Myśląc o filmach krótkometrażowych trzeba podchodzić do nich szeroko, mieć otwartą głowę - mówi gospodyni festiwalu. - Teledyski to są filmy krótkiego metrażu. Zaliczamy do nich też krótkie filmy reklamowe.
Dyrektor Short Waves Festival przypomina też o wyjątkowej atrakcji poznańskiej imprezy - tzw. domówkach, czyli projekcjach w mieszkaniach poznaniaków. Adres, gdzie obejrzymy film i jaki będzie jego tytuł dostajemy na godzinę przed planowaną projekcją.
Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
VIDEO
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Emilia Mazik (dyrektor Short Waves Festival)
Data emisji: 10.03 .2020
Godzina emisji: 8.37
pj/kd