Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?
Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi, dotarcie do wiedzy i szybkiej informacji. Niebezpieczeństwo korzystania z internetu polega na tym, że jesteśmy nieświadomi tego, w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać i co może być dla nas zagrożeniem.
Posłuchaj
12:48 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - bezpieczny internet 08.02.2021.mp3 Z Martą Kostecką rozmawiamy o tym, na co powinniśmy uważać w internecie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
- Wykradanie danych, to jest to, o czym się coraz więcej mówi, bo z tym się wiążą realne konsekwencje, ponoszone koszty finansowe i wizerunkowe - mówi Marta Kostecka prowadząca webinar. - Jednak to nie jedyne zagrożenia czyhające w internecie. Sieć bywa również źródłem dezinformacji, którą szerzą fake newsy.
Coraz częściej mamy do czynienia z informacjami błędnymi, które są celowo wypuszczane lub też publikowane bez weryfikacji. Jak się chronić przed ich zalewem i mieć pewność, że to, co czytamy, jest prawdą? - Sprawdzajmy, na jakie strony wchodzimy. Korzystajmy z wiarygodnych źródeł informacji, które nie robią błędów i podają informacje sprawdzone - radzi specjalistka. - W pierwszej kolejności wchodźmy na duże portale internetowe, a nie na strony blogerów. Sprawdzajmy, na jakiej stronie internetowej jesteśmy, zwracając również uwagę na adres domeny.
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe
Czytaj także:
Także w mediach społecznościowych możemy się natknąć na informacje, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Mogą to być wiadomości od naszych znajomych, którzy takie treści bez weryfikacji przesyłają dalej.
- Jest taka prawda naszych czasów: "ludzie mają opinię, ale nie mają wiedzy" i dlatego nie kierujmy się tylko tym, co wrzuciła osoba, którą lubimy, albo tym, że wrzuciła coś zbliżonego do tego, co chcielibyśmy usłyszeć - tłumaczy gość audycji. - Jeżeli coś się pojawia w mediach społecznościowych, nie ze sprawdzonego źródła, tylko od osoby przypadkowej, to zawsze jednak taką informację należy zweryfikować. Bierzmy pod uwagę, czym chcemy karmić nasz mózg. Starajmy się żywić nasze ciało dobrym, wartościowym jedzeniem, a nie fast foodami i tak samo próbujmy podchodzić do informacji udostępnianych przez naszych znajomych.
Czytaj także:
Olbrzymimi zagrożeniami są deepfejki. Kojarzone są głównie ze śmieszną aplikacją i filmikiem, mogą być realnym zagrożeniem dla reputacji osób publicznych. - Może się zdarzyć, że znany polityk może być wykorzystany w ten sposób, że jego wizerunek jest nakładany na postać, która mówi rzeczy, których on by nigdy w życiu nie powiedział - wyjaśnia Marta Kostecka. - Może być umiejscowiony w jakiejś sytuacji kompromitującej, w której nigdy by nie wziął udziału i to może się skończyć ogromnym skandalem.
Czytaj także:
Więc nie we wszystko, co widzimy w sieci, należy wierzyć. Na razie takie nadużycia nie podlegają prawnym regulacjom i karom. - Prawo działa z niejakim opóźnieniem, najpierw się musi pojawić sytuacja, w której jest możliwość nielegalnego działania i dopiero wtedy prawodawca może podejmować kroki zmierzające do tego, żeby bieżące prawo dopasować - mówi gość Czwórki. - Świat się zmienia teraz w tak szybkim tempie, że to prawo, ze swoimi procedurami, tempem zagrożeń, ilością konsultacji, ustaw i uchwał niestety nie nadąża.
Webinar "OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko", organizowany przez Miejską Bibliotekę w Szczecinie, odbędzie się w czwartek (11.02) o godz. 18.00 na Zoomie.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Marta Kostecka (Miejska Biblioteka w Szczecinie)
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 8.15
aw