Woda bez mikroplastiku. Pralki z filtrem pomogą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:27
Od kilku lat mówi się o mikroplastiku w naszym środowisku. Jego cząsteczki często trafiają do wody podczas naszego codziennego prania ubrań z tkanin sztucznych. Pralki z wbudowanym specjalnym filtrem mają temu zaradzić. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Serghei Starus/shutterstock
dezynfekcja odkażanie sprzątanie 1200
Chemia w naszych domach - jak bardzo nam szkodzi?

W Wielkiej Brytanii, jak donosi "The Guardian", toczy się dyskusja o mikroplastiku, który wydobywa się podczas prania ubrań syntetycznych. Brytyjscy deputowani chcą zawalczyć z tym problemem i domagają się, by już od 2025 roku wszystkie pralki sprzedawane w Wielkiej Brytanii były wyposażone w filtry wyłapujące mikroplastik. Brytyjczycy nie są pierwsi. Podobny nakaz został już ustanowiony we Francji i będzie egzekwowany od 2023 roku. Dyskusję na temat pralek, filtrów i mikroplastiku toczą też eurodeputowani. 


Posłuchaj
03:56 czwórka pierwsze słyszę 30.09.2021.mp3 Czy filtry w pralkach pomogą wyłapać mikroplastik? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To na pewno pozytywne, że ta dyskusja ma miejsce - mówi Janusz Mizerny, autor bloga Green Projects. - Zawsze się jednak zastanawiam, czemu to musi tak długo trwać. 2025 rok to odległy czas - dodaje.

Z danych i wyliczeń cytowanych przez brytyjskich polityków wynika, że każdego tygodnia w samej Wielkiej Brytanii niemal 10 ton mikroplastiku z ubrań może być uwalnianych do wody właśnie przez proces prania. 

Sprawdź także:

Od lat naukowcy znajdują cząstki mikroplastiku w przeróżnych miejscach, nawet w organizmach ludzi i zwierząt. Świadczy to o ogromnej skali problemu. - Słyszymy coraz częściej, że mikroplastik znajdowany jest w różnych dziwnych miejscach. Ostatnio pojawiła się nawet informacja, że odkryto go w łożysku i macicy. Rodzimy się z pakietem plastikowego zanieczyszczenia - mówi rozmówca Martyny Ogonek. 


shutterstock dziewczyna remont 1200.jpg
Remont, budowa - jak to zrobić w zgodzie ze środowiskiem

Brytyjscy parlamentarzyści na czele z Ann Jones, przewodniczącą Krajowej Federacji Instytutów Kobiet, przekonują, że filtry do pralek, które wyłapują mikroplastik, to rozsądny i tani sposób na poradzenie sobie z problemem. 

Pomysł był już konsultowany z producentami pralek, którzy uznali go za dobre rozwiązanie. - 3 lata temu pisałem pierwszy artykuł dotyczący mikroplastiku. Wtedy cena filtru szacowana była na około 140 dolarów - to nie są zawrotne koszty - mówi Janusz Mizerny. - Przy masowej produkcji takie filtry będą jeszcze tańsze. 

Niestety na pralki z filtrami musimy jeszcze zaczekać, ale już dziś możemy się zmierzyć z problemem mikroplastiku w naszym praniu. Ubrań syntetycznych możemy używać mniej, a gdy już po nie sięgamy, to warto prać je w niższych temperaturach, na niższych obrotach. - Warto prać je z miękkimi rzeczami. Np. jeansy, ubrania twarde dodatkowo pocierają nasze "sztuczne" ubrania i przez to mikroplastiku uwalnia się z nich więcej - wyjaśnia bloger. - Aktualnie testuję torbę do prania, wykonaną z poliamidu, jednak podobno ma ona za zadanie wyłapywać mikroplastik. Klaczki, które pozostają na torbie, zbieramy i wyrzucamy do śmieci - nie do wody - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 07.16

pj

Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatyczne przyczyną emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:54
Fale ekstremalnych upałów, huragany i powodzie, które się nasilają wraz ze zmianami klimatu, sprawiają, że w niektórych miejscach na świecie trudniej się żyje. Z tego powodu coraz więcej Amerykanów deklaruje zmianę miejsca zamieszkania.
rozwiń zwiń