Elektrośmieci. Dlaczego warto oddać smartfon do recyklingu?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 11:16
- Stare telefony, które zalegają w naszych szufladach, są kopalnią ważnych i nierzadko cennych pierwiastków, jak złoto, platyna, a przede wszystkim lit - mówił Sławomir Brzózek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie Eneris.
Korzystanie ze smartfonówZdjęcie ilustracyjne
Korzystanie ze smartfonów/Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/George Rudy

Szacuje się, że na świecie w użyciu jest około 16 mld telefonów komórkowych. Eksperci spodziewają się, że około 5,3 mld telefonów zostanie wycofanych z użytku w 2022 roku. - Większość urządzeń zostanie wyrzucona do koszy na śmieci, część pewnie trafi do recyklingu, ale w Polsce większość smartfonów, z których przestaniemy korzystać, prawdopodobnie zostanie sprzedana do ponownego użytku, albo po prostu na lata schowamy je do szuflad i szaf - wyliczał gość Czwórki. 

Tymczasem telefony komórkowe, w tym smartfony, zawierają cenne materiały, takie jak złoto, srebro, miedź i pallad. - To rezerwuar surowców wtórnych. W smartfonach mamy także m.in. miedź i cynk, ale najważniejszy jest chyba występujący we współczesnych sprzętach lit. Jest on potrzebny w potężnych ilościach m.in. do produkcji aut elektrycznych. Litu wcale nie ma na Ziemi dużo i obrót tym pierwiastkiem kontrolowany jest w zasadzie wyłącznie przez kilka silnych gospodarek, takich jak Chiny - opowiadał. - Bez litu nie wyprodukujemy nowoczesnej elektroniki, np. wyświetlaczy dotykowych, które mamy nie tylko w telefonach, ale także w sprzęcie medycznym czy broni - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
04:11 _PR4_AAC 2022_10_26-06-35-38.mp3 Dlaczego warto poddawać smartfony recyklingowi? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- W Afryce, w Ruandzie pozyskuje się pierwiastki metodą odkrywkową, czyli po prostu wykopuje się je z ziemi. Nie mówimy tu o poszanowaniu praw człowieka, standardach produkcji czy BHP - mówił Sławomir Brzózek. - Musimy więc mieć świadomość, że poddawanie naszego sprzętu recyklingowi ma nie tylko aspekty ekologiczne, ale jest też istotne w kontekście społecznym. To nie tylko dbałość o środowisko, to także swoista deklaracja dotycząca naszego systemu wartości - podkreślił ekspert. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 8.14

kd/kor