- Większość osób o zmianie pracy zaczyna myśleć już w grudniu, gdy robi listy postanowień noworocznych. Myślimy wtedy nie tylko o życiu prywatnym, ale też zawodowym - mówi Anastassia Volodchenko, ekspertka ViPol. - Według najnowszych danych 9 procent osób zmienia pracę na początku roku, ale aż 44 procent osób już w grudniu przegląda oferty - dodaje.
To zjawisko doskonale znają pracodawcy. Na popularnych portalach, na których ukazują się ogłoszenia o pracę, nowych ofert jest coraz więcej. Pamiętać należy też, że i konkurencja wśród kandydatów jest większa.
- Myślę, że wśród popularnych branż należy wymienić sprzedaż, ale też nieruchomości - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - W podstawowych branżach można sobie też coś znaleźć, gdzie nie jest potrzebne doświadczenie, a czegoś się nauczyć i dowiedzieć - dodaje.
09:22 czwórka pierwsze słyszę 16.01.2023 praca.mp3 Czy zmiana pracy na początku roku to dobry pomysł? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Mówi się, że w branży IT funkcjonuje rynek pracowniczy, czyli to pracownik może wybierać w ofertach i stawiać warunki. Gość Czwórki zwraca uwagę, że w IT jest łatwiej zmienić pracę.
Czemu zmieniamy pracę?
Decyzja o zmianie pracy nie zawsze jest łatwa, ale zdarza się, że wiele czynników jej sprzyja i nie zawsze są to tylko czynniki finansowe. - Gdy praca nas nie pasjonuje, pracujemy, żeby pracować, zarabiać na tym. Dużo osób mówi o trudzie "zebrania się" do pracy, o dniach, kiedy się budzą i im się nie chce nawet oczu otworzyć - zauważa ekspertka. - Znaczenie ma też atmosfera w zespole, to, czy mamy z kim porozmawiać, czy mamy kogo poprosić o pomoc. Może być też tak, że firma idzie na dno i ciągnie pracownika za sobą. Warto pamiętać, że satysfakcja i atmosfera w pracy to istotne kryteria - dodaje.
Zetki odpowiadają tylko za siebie?
Z badań wynika, że pracownicy poniżej 25. roku życia (pokolenie Z) u jednego pracodawcy rozwijają karierę średnio 14 miesięcy, a pracownicy w wieku 25 - 35 lat (pokolenie Y) zmieniają pracę co cztery lata.
- Można powiedzieć, że młodzi zmieniają pracę bardzo często, że nie myślą o firmie, a o sobie - mówi Anastassia Volodchenko. - Oni stawiają na rozwój, chcą się uczyć, a nie siedzieć na jednym krześle przez całe życie. Czyli chcą cały czas iść do góry, do przodu, poznawać świat i ludzi. Czasem, zmieniając pracę, zmieniają nawet kraj zamieszkania.
Gość Kamila Jasieńskiego zwraca uwagę, że nie warto "przedobrzyć" z częstą zmianą pracy. Pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie, a także czas pracy w poprzednich firmach. Na początku kariery zawodowej warto zatrzymać się w jakiejś firmie nieco dłużej, rok czy dwa.
Troszeczkę inaczej na rynku pracy zachowują się przedstawiciele pokolenia Y. To osoby od 25. do 35. roku życia, często już obarczone zobowiązaniami. - Oni często już mają rodziny, zobowiązania finansowe, kredyty. Decyzja o zmianie pracy może być dla nich trudniejsza. Myślą o swoich bliskich, nie tylko o sobie - podkreśla ekspertka.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Anastassia Volodchenko (ekspertka ViPol)
Data emisji: 16.01.2023
Godzina emisji: 08.21
pj/kor