ChatGPT, czyli "generatywna sztuczna inteligencja", to technologia, o której jest dziś bardzo głośno. Chatbot korzysta z dostępnych w sieci danych, by je przetwarzać i budować m.in. teksty naukowe. To narzędzie, z którego chętnie korzystają studenci przy pisaniu prac. Niestety niektórzy robią to zbyt często, a wygenerowane treści opisują jako własne. Mimo licznych kontrowersji zezwolenie na wykorzystanie ChatGPT w nauce wydał prestiżowy Uniwersytet w Cambridge. - W oświadczeniu wydanym w tej sprawie podkreślono, że to przykład rozwoju technologicznego i narzędzie, do którego wszyscy mamy teraz dostęp. Więc władze uczelni uznały, że nie powinny się od tego odcinać - opowiada Zuzanna Wołotko, absolwentka Cambridge. - Całkowity zakaz używania ChatGPT byłby staroświecki, więc lepiej dostosować regulamin i stworzyć nowe zasady korzystania z tej technologii.
Mimo długiej historii uniwersytetowi zależy, żeby iść z duchem czasu. Co więcej, Cambridge to nie jedyna brytyjska uczelnia, która podjęła taką decyzję. Podobnie postąpił Oxford i inne placówki należące do tzw. Russell Group, czyli stowarzyszenia 24 brytyjskich uniwersytetów, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych. Dlaczego ChatGPT nie wzbudził tylu kontrowersji w brytyjskim szkolnictwie wyższym? Jak przekonuje rozmówczyni Weroniki Puszkar, może to mieć związek z funkcjonalnością tego narzędzia oraz z zaufaniem wobec studentów.
04:30 Czwórka Pierwsze slysze - chat 15.03.2023.mp3 Przełomowa decyzja znanej uczelni - studenci mogą korzystać z ChatGPT (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Chat może "przesiać" internet, przejrzeć treści i wyprodukować składny akapit na jakiś temat. Natomiast student Cambridge i tak musi zrobić coś więcej: wykazać się oryginalnością i krytycznym myśleniem - mówi Zuzanna Wołotko. - Gdyby ograniczył się tylko do treści wygenerowanych przez ChatGPT, to nie napisałby dobrego eseju i nie osiągnąłby dobrych wyników.
Sprawdź też:
Pojawiły się jednak zasady, których studenci muszą przestrzegać, jeśli chcą korzystać z tego narzędzia. - Chat może być używany w pracy codziennej, w trakcie semestru, kiedy przygotowujemy pomniejsze prace domowe czy eseje pisane z tygodnia na tydzień. Natomiast chat nie może być wykorzystywany przy pracach licencjackich, magisterskich i na egzaminach - wymienia absolwentka Cambridge. - Tutaj żadne zdanie nie może być zdaniem wyprodukowanym przez ChatGPT. Obecnie brytyjscy studenci korzystają z chatu jak z Wikipedii, to dla nich pierwszy rodzaj researchu, a nie sposób na "przepisanie" gotowej pracy.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 8.13
kul