Smaki Azji - Korea to nie tylko kimchi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 07:45
O poranku wybierzemy się w kulinarną podróż do Korei, zrobimy szybką powtórkę do matury i sprawdzimy, co słychać w Hollywood. 
Kimchi to tradycyjny koreański przysmak, produkowany zwykle ze fermentowanej kapusty, soli i ostrej papryki.
Kimchi to tradycyjny koreański przysmak, produkowany zwykle ze fermentowanej kapusty, soli i ostrej papryki.Foto: Nungning20/Shutterstock

Wtorkowe spotkanie rozpoczniemy od szybkiej maturalnej powtórki. Weronika Puszkar przypomni wiedzę, która może przydać się uczniom na egzaminie dojrzałości. 

O 7.30 tradycyjnie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem Martyna Matwiejuk opowie o "hejnale". To słowo zapożyczyliśmy z języka węgierskiego. W oryginale oznacza ono świt, jutrzenkę, zorzę poranną, sam hejnał był natomiast pierwotnie pobudką trąbioną w obozie wojskowym.

Tuż po 8.15 spotkamy się z Anitą Raszką autorką książki "Korea od kuchni". Czwórkowy gość opowie o tej niezwykle bogatej kuchni, bo smaki Korei to nie tylko dobrze znane polskim smakoszom kimchi. To wielość kolorów, aromatów, z którymi czasem trzeba się oswoić - ostrość koreańskiej papryczki chilli, słony smak pasty ze sfermentowanej soi, czy słodycz syropu z brązowego ryżu. To także inna kultura serwowania i jedzenia potraw. Anita Raszka, studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Smaki Korei zna jak mało kto. 

Wyskoczymy też do Hollywood, które inwestuje w adaptacje gier. Filmowcy sięgają po klasyki. Wytwórnia Legendary Entertainment, która stoi między innymi za realizacją kinowej Diuny, pozyskała prawa do ekranizacji Street Fighter, czyli popularnej serii bijatyk od Capcom.

W "Pierwsze słyszę" zapraszamy również na przegląd prasy i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cykl "Pierwsze słyszę" we wtorek (18.04) o godzinie 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

 

Czytaj także

Kino koreańskie - wszelkie gatunki ze specjalnym elementem finalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:38
Już po raz siódmy na fanów kina koreańskiego czeka wyjątkowa gratka - 7. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich. W tym kinie nie brakuje wyrazistych postaci, subtelnych historii, dynamicznej narracji, nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale też spokojnego kina artystycznego. Jest w nim też coś, co szczególnie je w światowej kinematografii wyróżnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korea i Polska - historyczne i kulturowe podobieństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:12
Mijin Mok od kilku lat mieszka w Polsce. Popularyzuje wiedzę o Korei, a dzięki swej spostrzegawczości zauważa mnóstwo podobieństw między naszymi krajami. Opisała je w książęce "7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską". 
rozwiń zwiń