Jesień w ogrodzie. Co można jeszcze posiać?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 15:00
Jesień to czas zbiorów, a prac w ogrodzie nie brakuje. - My w ogrodzie zawsze znajdziemy coś do roboty - mówią Sebastian Kulis i Robert Ropel. - Praktycznie do grudnia znajdujemy także rośliny do jedzenia.
Robert Ropel i Sebastian Kulis - autorzy bloga Roślinne Porady
Robert Ropel i Sebastian Kulis - autorzy bloga "Roślinne Porady"Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Jesień to czas zbiorów i prac porządkowych w ogrodzie.
  • Jak mówią goście Czwórki, są warzywa, owoce i rośliny, które można wtedy sadzić. 

- Mamy jesień, czyli tak naprawdę przejściowy czas z lata do zimy - zauważają goście Czwórki. - Temperatury są coraz niższe i trzeba przed nimi było zebrać wszystko, co delikatniejsze, czyli wszystkie papryki, cukinie, pomidory.

 

Jesień - co posadzić w ogrodzie?

Jak mówią rozmówcy Kamila Jasieńskiego, w ogrodzie zawsze jest co robić. Jeśli pozwala pogoda, prace mogą trwać nawet do grudnia. - Parę dni temu wsadziliśmy rozsady różnych warzyw do ziemi, żeby zbierać je jeszcze jesienią lub późniejszą wiosną - zdradzają Sebastian i Robert. - Można wysiać na przykład szpinak, może też roszponkę lub marchew. Dużo rzeczy można zasadzić, żeby były do zjedzenia na wiosnę. Można także posiać warzywa i owoce wieloletnie, na przykład topinambur albo rabarbar.


Kiełki na urozmaicenie menu 

Goście Czwórki przekonują, że zimą też możemy mieć dostęp do świeżych roślin, które można uprawiać nawet w domu. - Teraz jest jesień, zaraz zima, coraz mniej słońca i światła. Nasze mieszkania niestety są bardzo szczelne, więc jest bardzo sucho i rośliny, które chcielibyśmy mieć na talerzu, po prostu nie dadzą rady, żeby urosnąć - tłumaczą. - Jeżeli jednak faktycznie chcemy coś uprawiać jesienią i zimą, to najlepsze są kiełki. Tutaj nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Tak naprawdę wystarczy tylko słoik i gaza. Wrzucamy trochę nasion, dodajemy wodę, przepłukujemy raz dziennie i mamy superzdrowy, świeży dodatek do naszego menu.


Sezonowość na stole - jak ją zachować?

Sebastian i Robert zwracają uwagę, że w sklepach przez cały rok dostępne są warzywa uznawane za sezonowe. Kupujemy je, mimo że często nie sprawdzamy kraju ich pochodzenia. - Robiąc warzywne zakupy, powinniśmy myśleć też o sezonowości. Upraszczając, kluczem do niej jest zasada dotycząca finalnej formy rośliny: wiosna to jest liść, lato i jesień to jest owoc, a korzeń to zima - tłumaczą. - Czyli na wiosnę widzimy głównie liście, więc jemy liście. Latem to właśnie widać owoce, czyli kwiaty, które zamieniły się w owoc. No ale zimą wszystko się chowa pod ziemię, czyli to będą korzenie. To jest najprostszy kalendarz sezonowości.


Posłuchaj
16:07 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - roślinne porady 10.10.2023.mp3 Sebastian Kulis i Robert Ropel, autorzy bloga "Roślinne Porady", o ogrodzie i roślinach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Sebastian Kulis, Robert Ropel (autorzy bloga "Roślinne Porady") 

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja. Czy będziemy mieć robotycznych asystentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:50
Bill Gates w internecie wieszczy "koniec znanego nam świata". Według byłego szefa i założyciela Microsoftu, wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. Sprawdzamy jak to może wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń