Lumpeksy. Jak wykorzystać rzeczy z drugiego obiegu?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 11:30
Boom na zakupy rzeczy z drugiego obiegu trwa, nic więc dziwnego, że lumpeksy cieszą się olbrzymią popularnością. Mateusz Leszczyński jest specjalistą w wynajdowaniu prawdziwych "perełek". W Czwórce podpowiada jak to robić i podkreśla jak ważny jest ekologiczny wymiar takich zakupów.  
Mateusz Leszczyński, autor profilu LumpFinds.
Mateusz Leszczyński, autor profilu LumpFinds.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Mateusz Leszczyński od lat z powodzeniem odwiedza lumpeksy, gdzie wynajduje prawdziwe "perełki".
  • Na swoim profilu Lumpfinds  zdradza jak to robić, podpowiada także jak je odświeżać, tak, żeby ponownie nadawały się do użytku.

  • Mateusz zwraca także uwagę na ekologiczny wymiar wykorzystywania rzeczy z drugiego obiegu.

Lumpeksy - w  poszukiwaniu "perełek"

Swoją przygodę z lumpeksami Mateusz zaczął już w gimnazjum. Wiele osób z jego środowiska zaopatrywało się w second handach znajdując tam prawdziwe perełki. On postanowił je pokazać i umieścić w jednym miejscu. Tak powstał profil, który przez lata ewoluował.

- Wiele osób z całej Polski wrzucało tam swoje znaleziska, a profil się rozwijał. Będąc na studiach zmieniłem format i zacząłem bardziej dodawać też swoje zdjęcia - wspomina gość Czwórki. - Chciałem, żeby to było przydatne, ale też chciałem podkreślić aspekt ekologiczny. Stwierdziłem, że będę opowiadać o ochronie środowiska, ale zrobię to w swoim wydaniu i połączę temat lumpiarstwa z tym, co mnie zaczęło interesować. Tak powstały wszystkie poradniki.


Buty z lumpeksu - jak je odświeżyć? 

Jak wiadomo w second handach można znaleźć przeróżnej maści ubrania, bluzy, T-shirty, spodnie, sukienki, kurtki i buty. O ile ciuchy nie budzą kontrowersji, to wielu z nas bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii butów. Jak przekonuje Mateusz, wśród nich także można znaleźć świetne marki - czasem prawie nowe, jednak trzeba się przełamać. On podpowiada jak to zrobić, a w tym ukryty jest głębszy sens.

- Moim celem nie było nigdy zachęcanie, bo nie wszyscy muszą kupować w lumpeksach buty. Jednak, gdy znajdę tam bardzo zniszczony but, który jest, stanowi on doskonałą bazę, żeby pokazać go w poradniku - tłumaczy. - W sumie to jest mój główny cel, żeby na ich przykładzie móc ludziom pokazać jak mogą wyczyścić i naprawić swoje buty.


Jak mówi rozmówca Kamila Jasieńskiego nie potrzeba do tego wymyślnych środków chemicznych, ani produktów specjalistycznych marek. - Takie preparaty pomagają czasem szybciej osiągnąć efekt, ale nie wszyscy mają do nich dostęp. Podstawą jest zwykłe mydło galasowe, które można kupić w pierwszej lepszej drogerii - tłumaczy. - Może nie ma takiego samego zapachu, nie ma takiego samego efektu i inaczej się pieni, ale ono naprawdę też działa. Czasem mam wrażenie, że czyści buty lepiej niż produkty  renomowanych marek.

Ozonowanie i domowe sposoby

Czyszczenie z zewnątrz to jedno, zostaje także wnętrze buta, tutaj według Mateusza Leszczyńskiego metod jest wiele. Jeśli komuś bardzo zależy może oddać obuwie do ozonowania, ale także można skorzystać z prostszych środków. - Ja używam mieszanki wody ze spirytusem, która oprócz zapachu także usuwa wilgoć z buta - zdradza. - Jest też metoda z sodą oczyszczoną, z herbatą i z kawą, która wyłapuje te wszystkie nieprzyjemne aromaty. Można też czyścić buty zwykłym mydłem. Tych metod jest sporo i naprawdę można je sobie dostosować.



Lumpeksowy zarobek

Można odświeżać nie tylko buty, ale i ubrania. Można je także poprzerabiać i wystylizować - nie tylko dla siebie, ale także na sprzedaż. - Znam pełno osób, które w ten sposób zarabiają, płacą podatki i opłacają wszystkie należności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - opowiada. - Jeżeli ktoś ma wiedzę, trochę smykałki i ma możliwości, to może sobie zarobić.


Posłuchaj
16:40 CZWORKA/Pierwsze słyszę lumpeksy 20.10.2023.mp3 Mateusz Leszczyński, autor profilu lumpfinds opowiada o zakupach w lumpeksie i radzi jak odświeżać znalezione tam rzeczy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Mateusz także zdradził jakie rzeczy mają największe "wzięcie" i co aktualnie jest na topie jeśli chodzi o zakupy w lumpeksach. - Zawsze jest to vintage, ale także Y2K styl, czyli powrót do początków milenium - tłumaczy. - To też są koszulki z jakimiś zespołami, postaciami znanymi ze sportu albo z aktorami. To wszystko zależy też od gustu i od wiedzy, co może się podobać. Naprawdę można trafić bardzo ciekawe rzeczy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Leszczyński (autor profilu lumpfinds)

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 08.15

aw


Czytaj także

Odpowiedzialne zakupy. Szukaj jakości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:01
W czasach, kiedy influencerzy nadużywają swojej pozycji i reklamują produkty nierzadko wątpliwej jakości, Katarzyna Daniłko, znana jako Pani od Jakości, wytyka konsumentom błędy. - Wszystko jest dla ludzi, jednak namawiam, żeby kupować rzeczy dobrej jakości - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Darmowe zwroty towaru. Czy ich czas się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 16:40
Największe sieciówki modowe likwidują darmowe zwroty. Jak się okazuje, jest ich tak dużo, że w niektórych państwach zaczęto wprowadzać za nie opłaty.
rozwiń zwiń