Płynne granice w "teatrze płci"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 08:00
- Jeśli chłopiec zamiast żołnierzykami woli się bawić lalkami, to nie powinniśmy robić z tego hecy, tylko dać mu lalkę - mówił w Czwórce kulturoznawca Radosław Muniak.
Audio

Magazyn "Liberte!" oraz Narodowe Centrum Kultury i Kordegarda zorganizowały 26 kwietnia debatę "TransSEXualiści - więźniowie nie-polityczni?". Z tej okazji w audycji "Na cztery ręce" gościliśmy organizatorkę spotkania Joannę Łopat oraz dr. Radosława Muniaka, kulturoznawcę SWPS, którzy wspólnie zastanawiali się nad stopniem zdeterminowania naszego życia przez płeć.

- Pomysł na debatę wziął się z pytania o to, co to znaczy, że coś jest męskie, lub żeńskie - opowiadała Łopacka. - Naszło mnie ono podczas robienia fotoreportażu o drag queenach. W momencie, kiedy pojawiłam się w garderobie drag queen i na moich oczach mężczyzna zaczął stawać się kobietą, zaczęłam zastanawiać się, co to tak naprawdę znaczy nią być - mówił gość audycji "Na cztery ręce".

Dla Radosława Muniaka najciekawszą kwestią związaną z postrzeganiem własnej płci jest to, jak sami siebie odbieramy i kontrolujemy ze względu na wpojone nam stereotypy. - Czy na przykład jak usiądę noga na nogę, to nie wydam się zbyt kobiecy? To nawet nie jest kwestia reakcji społeczeństwa, to jest kwestia tego, jak ja sam to odbieram, że sie będę zastanawiał, czy ja nie siedzę zbyt kobieco.

Z kolei Joanna Łopat zwracała uwagę, iż role, w które wchodzimy ze względu na naszą płeć przypominają grę aktorów w teatrze. Sytuacja się komplikuje w momencie, kiedy zaczynamy kwestionować przypisaną nam biologicznie płeć i związany z nią bagaż kulturowy.

Aby wysłuchać dyskusji na temat zagadnienia transseksuazlimu we współczesnym świecie posłuchaj nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Niewidomi czytają więcej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:00
Dla przyjemności książkę w ostatnim roku przeczytało zaledwie 30 procent widzących Polaków. Wśród niewidomych lekturę choć jednej książki rocznie deklaruje prawie 75 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
- W co trzecim przypadku, którym się zajmujemy, udaje się komuś pomóc, w ten sposób, że kogoś udaje się uwolnić, albo że jest lepiej traktowany w więzieniu - mówił w Czwórce Grzegorz Żukowski, reprezentant polskiego oddziału organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cichy wielbiciel

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 15:30
Ukazała się właśnie książka "Cichy wielbiciel” Olgi Rudnickiej, która podejmuje temat stalkingu...
rozwiń zwiń