"Kreatywność i wynalazczość bierze się z buntu"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 15:09
Dziś osiedla są puste, nikt nie biega po podwórkach. Dzieci mają mnóstwo zajęć dodatkowych. Tylko, czy przez to stają się szczęśliwsze? - zastanawiał się w Czwórce Łukasz Ługowski, dyrektor warszawskiego KĄTa - Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, liceum i gimnazjum.
Audio

Życie nabiera szalonego tempa. W kierat wrzucamy też własne dzieci: szkoła, lekcje pianina, basen, angielski - czy one jeszcze mają dzieciństwo?
- Rodzicie myślą, że jak dziecko będzie miało wiele zajęć, to wyprzedzi innych w wyścigu szczurów. Jeśli damy mu angielski i jeszcze gimnastykę, pianino to nie będzie się zajmowało np. narkotykami - mówi Ługowski. - Ja się bawiłem na podwórku, podwórko jest świetnym miejscem do zabawy. Dziś dzieci nie mają podwórka. Szkoda tradycyjnego modelu dzieciństwa. Trzepak też odchodzi w zapomnienie - dodaje.

Trzeba pamietać, ze dzieciństwo to okres gdy maluchy poznają świat. Niestety badania przeprowadzone na społeczeństwach azjatyckich wykazują, że zaplanowane dzieciństwo produkuje szalenie nudnych dorosłych.
- Przecież kreatywność i wynalazczość bierze się z buntu - przypomina Łukasz Ługowski w rozmowie z Bogusią Marszalik i Krzyśkiem Grzybowskim.  - Na szczęście jesteśmy różni. Są tacy, którzy będą spełniać kryteria i tacy, którzy będą się buntować.

- Myślę, że dobrze by było gdybyśmy pamiętali, że warto żeby dzieciaki normalnie żyły. Żeby były dzieciakami. A nie robili z nich małych dorosłych - radzi Ługowski. - Z dzieciakami trzeba po prostu rozmawiać, trzeba brać ich zdanie pod uwagę. Jeśli sobie wymyślimy, że ktoś będzie wirtuozem skrzypiec, to musi trenować od dzieciństwa i trenować cały dzień. Ważne, by dać dziecku możliwość samodzielnego wybierania.

Bardzo często próbujemy dzieciaki zaprogramować na obraz i podobieństwo własnych wyobrażeń - dodał gość Czwórki. - A to jest okropna rzecz. My mamy pomysły na młodych ludzi, ale oni powinni mieć swoje wybory.

Posłuchaj audycji "Na cztery ręce" i dowiedz się jakie wspomnienia z dzieciństwa ma podróżniczka, Anna Kobus, czy 7 latek może podjąć dobrą decyzję i na czym powinna polegać rola dorosłego w kreowaniu dzieciństwa malucha.

(pj)

Czytaj także

Próbujmy redukować szkody

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 09:30
Dopalacze to taki ogromny problem, bo nie wiemy, jaki jest ich chemiczny skład.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W profilaktyce narkotykowej najważniejsza rodzina

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 10:32
- Problem polega na tym, że nie jesteśmy dla młodzieży wiarygodni. Należy pokazywać młodym ludziom coś w zamian. Kłopot w tym , że my dorośli: rodzice, nauczyciele nie mamy do zaoferowania nic w zamian – mówi Małgorzata Zembowicz, terapeuta uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bo lubimy czytać biografie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:37
W ostatnich miesiącach rynek książki w Polsce przeżywa prawdziwy zalew publikacji o życiu postaci znanych i cenionych. Jednym z najgłośniejszych tytułów początku roku była książka o Serge’u Gainsbourgu.
rozwiń zwiń