Wsi spokojna, wsi wesoła i z internetem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Kiedyś jak na wsi był telewizor, wszyscy przychodzili oglądać program. Teraz każdy ma satelitę, internet, samochód, a za płotem sąsiada, który... uciekł z miasta.
Audio

Studenci socjologii Uniwersytetu Łódzkiego spytali 750 uczniów kilku wiejskich liceów, techników i zawodówek o ich plany życiowe i aspiracje. Najbardziej ich zaskoczyło, że tylko 8 proc. uczniów marzy o przeprowadzce do dużego miasta, a aż 40 proc. chciałoby zostać na całe życie w rodzinnej wsi. Od kilku lat liczba mieszkańców miast zmniejsza się na rzecz wsi. Coraz więcej mieszczuchów decyduje się na wyjazd na wieś, nie tylko po to by wypocząć, ale żeby tam mieszkać.

- Mieszkańcy wsi mają piękny widok, świeże powietrze i internet, dzięki temu właściwie funkcjonują jak mieszkańcy miast - wyjaśnia socjolog, dr Ewa Siellawa-Kolbowska, gość Agaty Kasprolewicz i Kuby Kukli. - Kiedyś mówiło się o wsi "daleko od szosy" - o zjawisku izolacji, odcięcia od głównego nurtu życia kulturalnego, publicznego społecznego. Teraz tego odcięcia nie ma. Wszędzie trzymamy rękę na pulsie - dodaje.

- Dzięki internetowi wieś się skomunikowała z miastem i reszta świata - dostała okno możliwości - wyjaśnia dr Ewa Siellawa-Kolbowska. - Polska wieś wciąż jednak jest fenomenem na skalę europejską, wciąż ma swoją magię, smak i swojskość z dawnych lat - dodaje.

W ostatnich latach mozemy też zauważyć zmianę struktury społecznej wsi. Większość mieszkańców wiosek nie jest już właścicielami gruntów, nie wykonują zawodu rolnika, a są np. przedsiębiorcami.

- Bardzo się różnicuje struktura zawodowa wsi. To środowisko staje się mniej tradycyjne, ale też bardziej ciekawe, różnorodne - mówi czwórkowy gość.

W języku polskim wciąż jednak funkcjonują pejoratywne określenia typu "wiejski", "wiejski-czarodziejski", co jest powodem takiej sytuacji co ciągnie mieszczuchów na wieś dowiesz się słuchając audycji "Na cztery ręce".

(pj)

Czytaj także

Płynne granice w "teatrze płci"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 08:00
- Jeśli chłopiec zamiast żołnierzykami woli się bawić lalkami, to nie powinniśmy robić z tego hecy, tylko dać mu lalkę - mówił w Czwórce kulturoznawca Radosław Muniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zło jest pociągające?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 17:30
Demony, głosy, zbrodnie i... kara. Czemu interesuje nas tak bardzo zła strona ludzkiej natury? Odpowiedź zna Helena Kowalik. Posłuchaj rozmowy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska światowym centrum wyzysku i niskich płac?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:30
60% studentów płaci za studia, 20% nie ma pracy, 60% pracuje na "umowach śmieciowych". Polska staje się światowym centrum…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ile bycie "eko" ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 08:00
"Nie kibicuj niszczeniu lasów!" – to nowa kampania społeczna Polskiej Zielonej Sieci i temat rozmowy o ekologii w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń