Jak z dwóch plecaków ze stelażem zrobić kaczy kuper?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 08:00
Zaczęli Japończycy, potem cosplay podbił świat. Niezależnie od wieku, wykształcenia i upodobań są ludzie, którzy czerpią przyjemność z przebierania się za postaci z filmów SF, mangi i anime oraz gier czy komiksów. Sztukę tę do perfekcji opanowała Edyta Nowak, która swoje kostiumy pokazuje na najważniejszych cosplayowych imprezach w naszym kraju.
Audio
  • Reportaż Magdy Skawińskiej "Customizer"
  • Bartosz Sztybor opowiada o Comic Cinie w San Diego
  • Sprawdź na czym polega cosplay i czy trudno zaprojektować kostium swojej ulubionej postaci
Przykład cosplayowców przebranych za postacie z serii Czarodziejka z Księżyca
Przykład cosplayowców przebranych za postacie z serii Czarodziejka z KsiężycaFoto: © BrokenSphere / Wikimedia Commons

 - Dla jednych cosplay to hobby, dla innych styl życia - mówi gość "Na 4 ręce". - Chodzi w nim o odtwarzanie strojów postaci z popkultury, zaczynając od filmów i książek, poprzez mangę i anime, na grach komputerowych i komiksach skończywszy. Liczy się precyzja i zgodność z oryginałem, nie tylko samego stroju, ale także makijażu oraz fryzury.

Zjawisko to pojawiło się w kulturze japońskiej w połowie lat 80., a sam termin pochodzi z połączenia dwóch angielskich wyrazów "costume" i "play". Teraz trend znany jest na całym świecie, a jego fani mają własne zloty, festiwale czy konwenty.

 - Polscy cosplayowcy nie mają tak lekkiego życia, jak ich zagraniczni koledzy. Muszą wykazać się większą kreatywnością i dobrze jest jeśli potrafią szyć, bo w naszym kraju na razie nie ma sklepów z takimi kostiumami - mówi Edyta Nowak. - Teraz pracuję nad strojem Lady Oscar, czyli Róży Wersalu. To główna bohaterka komiksu, mangi i anime, które pojawiły się na rynku w latach 70. Zamierzam zaprezentować go już w marcu.

Gość "Na 4 ręce" cosplayem zajmuje się od 2007 roku, Joanna Lange dołączyła do tego grona trzy lata później: - Jestem fanką mangi "One Peace", a cosplayem zainteresowałam się ze złości, że bohaterów tej serii nie było na polskiej scenie. Wzięłam się do roboty i jako pierwszy zrobiłam kostium króla transwestytów. A największym wyzwaniem, jak dotąd, był strój kaczki. Składały się na niego dwa plecaki ze stelażem, z których zbudowałam wielki kuper.

Głównym źródłem wiedzy dla cosplayowców z całego świata jest oczywiście internet. To właśnie w sieci fani mają do dyspozycji cosplayowe turtoriale oraz liczne fora dyskusyjne oraz serwisy.

Nagranie z audycji "Na 4 ręce" dołączone jest do artykułu. Posłuchaj także rozmowy z Bartoszem Sztyborem, scenarzystą komiksowym, który był na Comic Conie 2012 w San Diego oraz reportażu Magdy Skawińskiej "Customizer".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

"I Love You" zmusza ludzi do oświadczyn

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
Najbardziej zabawne show na Broadwayu wreszcie trafiło do Polski. Spektakl przygotował Teatr Buffo, a tytułowe "I Love You" pada w nim m. in. z ust Magdaleny Smalary i Rafała Królikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurek: reżyser nie chciał mojego romansu z Cieszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:20
Wybierając: Lesław Żurek albo Rafał Cieszyński, niejedna kobieta miałaby nie lada zgryz. Dlatego nie ma czego zadrościć Edycie Olszówce, która zmaga się z tym dylematem zawsze, gdy grupa "Ale! Teatr" wystawia sztukę "Się kochamy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konrad Imiela: teatr mój widzę srebrny i złoty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 13:30
W podsumowaniu minionego sezonu krytycy nie szczędzą pochwał Teatrowi Muzycznemu Capitol z Wrocławia. Cały zespół daje z siebie wszystko, nie bacząc na wiercenie, stukanie, piłowanie które odbywa się w remontowanej właśnie siedzibie sceny. Wielkie otwarcie już we wrześniu. U nas już dziś aktor, reżyser i dyrektor teatru, Konrad Imiela opowiedział o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń