I wojna światowa - przegląd prasy sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:00
Podczas I wojny światowej walki trwały z dala od dużych miast. Ich mieszkańcy toczyli normalne życie, chodzili do pracy, organizowali spotkania towarzyskie i bawili się - tak wynika z artykułów w ówcześnie wydawanych gazetach. W Czwórce dokonaliśmy przeglądu prasy od 1914 do 1918 roku.
Audio
  • Przegląd prasy z czasu I Wojny Światowej (Czwórka/Na cztery ręce)
I wojna światowa - przegląd prasy sprzed 100 lat
Foto: Glow Images/East News

W piśmie spod zaboru rosyjskiego pod tytułem "Co Tydzień", w wydaniu majowym z 1915 roku, pojawiła się analiza obserwacji tłumu ulicznego. Wnioskiem, wysuniętym przez autora publikacji, był brak instynktu zbiorowego i znieczulica społeczna, panująca na polskich ulicach. Ponadto wówczas w prasie pojawiały się różnego rodzaju ogłoszenia, informacje m.in. o epidemii grypy, wieści z innych państw, czy raporty o działaniach wojsk na poszczególnych frontach.

Czytaj także: I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają? <<<

- Ja myślę, że to życie było takie samo przed, w trakcie i po wojnie. Ludzkie problemy były te same. Pojawiały się ogłoszenia, reklamowano piwo, czy meble. Być może to wynikało z faktu, że I wojna światowa nie dotykała osobiście mieszkańców miast. Walki na frontach toczyły się daleko od nich i nie były tak jeszcze dynamiczne, jak podczas II wojny światowej - tłumaczy historyk, Artur Krasicki, prowadzący internetowy dziennik Kuryer Starszawy.

/

Gościa Czwórki zaskoczył wyczuwany wielki entuzjazm Polaków w związku z nadchodzącą wojną. - Przypuszczam, że wynikało to z wiary, iż dzięki niej ojczyzna odzyska niepodległość. Tak jednak stało się dopiero w 1918 roku - podsumowuje Krasicki.

W audycji zapytaliśmy również Polaków, czy pamiętają, co wydarzyło się 28 lipca 1914 roku. Cytowaliśmy fragmenty artykułów sprzed prawie stu lat oraz analizowaliśmy charakterystykę pism spod zaborów poszczególnych państw.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Na cztery ręce".

bc/kd

Czytaj także

Akt 5 listopada - nadzieja dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:00
W poniedziałek 28 lipca będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. W związku z tą okrągłą rocznicą Błażej Prośniewski opowiedział, czym był Akt 5 Listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy z I wojny światowej są już w internecie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Od 2012 roku gromadzony jest i digitalizowany materiał filmowy z czasów I wojny światowej. W międzynarodowym projekcie European Film Gateway uczestniczy kilkadziesiąt archiwów europejskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami I wojny światowej - Małopolska i Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 18:00
Z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, wędrowaliśmy po Małopolsce i części Podkarpacia w poszukiwaniu miejsc upamiętniających tamten czas.
rozwiń zwiń